EEN NIEUW BESTAAN VER VAN HUIS Piet Kleverlaan 16 Op een najaarsdag in 1958 vertrok vanuit Amsterdam de Zuiderkruis met ruim 800 passagiers aan boord naar Australië. Onder hen was de Waarlandse familie Jonker-van der Fluit: vader, moeder en zeven kinderen. Na vijfenvijftig jaar vertelt hun dochter Ria over haar jeugdjaren in Waarland en hoe zij en het gezin deze emigratie ervaren hebben. Ook leest u stukjes uit brieven die Ria aan haar vriendin Elly Stoop schreef. De schuur op de achtergrond is nu van Wim Dekker, Kerkstraat 4. Een foto uit 1958, genomen achter het huis van de familie Jonker. Vlnr: Grietje Molenaar, Jaantje van der Fluit, Joop Jonker, Gert Jonker. Ria Jonker, foto genomen voor de emigratie in 1958. Dus we bleven bij oime Gert Jonker en tante Jantje. En toen tante Jantje over leed, kwam tante Grietje. Toen Willem en Joop op jonge leeftijd bij hun oom en tante kwamen, woonden die naast bakker Beemsterboer aan de Veluweweg (nu: nr. 21). In hun gezin was ook nog een meisje. Ze heette Marietje Dekker en was een kind van een zus van Jantje Bruin, de vrouw van Gert. Er werden nog drie eigen kinderen geboren: Mientje, Gerda en Miep. In dit gezin is veel verdriet geweest. Mientje overleed in mei 1925 en kort na de ge boorte van Miep kreeg moeder Jantje een bloeding, waaraan ze op 1 mei 1928 in het St. Elisabeth ziekenhuis in Alkmaar overleed. Ze was slechts 39 jaar oud. Vader Gert bleef toen achter met twee eigen kinderen en drie aangenomen kinderen. Enkele maanden na het overlij den van Jantje Bruin kwam Grietje Molenaar als huishoudster en in 1955 trouwde Gert met Grietje. De familie Van der Fluit Tot enkele jaren geleden stond aan de Veluweweg 47 de woning van de familie Jan van der Fluit, getrouwd met Marie Hoogeboom. Dit was het geboortehuis van de moeder van Ria et besluit om te emigreren kwam niet van de een op de andere dag. Er ging een stukje familiegeschiedenis aan vooraf. Klaas Jonker en Marie Engeringh trouwden in 1910 en gingen wonen tegenover het winkeltje van Van Ophem. Op die plek staat nu de woning Veluweweg 6. Klaas Jonker was tuinder, zoals bijna iedere Waarlander in die tijd. In 1923 overleed Marie Engeringh aan tuberculose, toen vliegende te ring genoemd, en een jaar later haar man Klaas. Hun zeven kinderen werden thuisgehaald bij familie en kennissen. Ria Jonker vertelt: M’n vader Joop was één van die zeven kinderen en hij kwam bijz’n ome Gert. Hoe dat ging, heb ik hem gevraagd toen ik een jaar of vijftien was. Vader vertelde toen: M’n broertje Willem was tien en ik vijf, toen we geen vader en moeder meer hadden. Op een zekere dag zei ome Gert: 'Er komt een man van een kindertehuis met de vraag of jullie mee gaan en wat zeggen jullie dan? Toen die man kwam, verstop ten we ons. Want we wilden niet mee.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 16