1 I) S 1 J \Wi 13 VLAMKAART Vlamkaart. 12 Zelf gaf ze leiding aan het witte vendel. Dan was er ook nog het gele vendel. Het witte vendel bestond waarschijnlijk uit twee groepen want bij de eerste groep staan de namen van tien jongens en bij de tweede groep negen jongens. In de herin nering van Nel Boekel-Bruin en Jan Zutt had elke groep zo’n 12 jongens, in totaal dus zo’n 36 St. Jansknapen. Dat klopt met de ledenlijst van Piet Zuijdam. Hij kwam op een totaal van 32 jeugdige leden. Over de leeftijden zijn ze het eens: De jongsten waren negen en tien jaar en de oudsten elf tot twaalf. Toen bloeide er wat op in Waarland. Het was een machtige tijd met altijd leuke bijeenkomsten met spelletjes en liedjes. Een clubmiddag Voor Gerard Zutt, geboren in 1929, was de woensdagmiddag altijd een prettige afwisseling. Zo’n twee jaar is hij Sint Jansknaap geweest: Ik was elf jaar toen de oorlog uitbrak. De Sint Jansknapen hebben toen nog een paar jaar doorge draaid. Toen werd het verboden door de bezetter en was er niets meer. En over de woensdagmiddagen: Achter de Posthoorn was een ruimte tegen de balzaal aan. Met kermis was dit de garderobe. Het jeugd huis was er nog niet, dat kwam pas na de oorlog. In dat zaaltje oefende ook de fanfare op de maandagavond. We hadden één keer per week clubmiddag, na school tijd. Wat deden we? Precies weet ik het niet meer maar spelletjes, spoorzoeken en wandelen hoorden erbij. Niet alleen Gerard Zutt maar ook Nel Boekel-Bruin en Jan Zutt herinneren zich deze woensdagmiddagen: De bijeenkom sten waren ook wel bij Aris Groen, in de schuur achter het huis (nu: Veluweweg 24). Maar dat is waarschijnlijk een klein tijdje geweest. Bij Van Ophem in de Posthoorn was het een hele leuke tijd. De ruimte in het café was voor verschil lende doeleinden geschikt. Zo stonden er tafeltennistafels en was er materiaal voor huisvlijt zoals figuurzagen, be doeld voor de opvang van de jeugd op de zondagavond. Mevrouw Boekel: We kwamen er als vrouwen bij elkaar, we namen de naaimachine mee om kleren te maken voor mensen die het niet zo breed hadden. Cohort en vendels Alle Sint Jansknapen vormden samen een cohort, die weer verdeeld was in vendels. De leidsters hadden mysterieus aandoen de titels. Zo sprak je de cohortleidster aan met froda en luisterden de vendelleidsters naar de naam balda. De assistent-leidster had de titel drude. Regionaal gezien behoorde de Cohort Waarland tot het Buurtschap Noord Scharwoude. Cohort ‘t Veld daarentegen hoorde met Schagen, Nieuwe Niedorp en ’t Zand, tot Buurtschap 3. De buurtschap pen kwamen ook bij elkaar. Zo was er op 21 januari een basseleerronde. Wat dat inhield staat er niet bij vermeld. Een an der woord is tornier: In ’t Zand was op 7 juli een tornier voor St. Jansknapen. Ook hiervan is de betekenis onbekend. De vlamkaart De doelstelling van de St. Jansknapen was verwoord in een programma. Hiertoe behoorde het meeleven met de Kerk, het versterken van het gezins verband, waardering voor de arbeid, gemeenschapszin, liefde voor volk, vorstenhuis en vaderland, ware blijdschap in lied, spel en dans, liefde voor de natuur en gezonde lichaamsbeweging. Net als bij de St. Michiels- knapen, was er bij de Sint Jansknapen een bevorderings- en beloningssysteem. Zo was er elke week een inspectie op houding, groet of uiterlijke verzorging. In een boekje werden achter de namen van de jongens met kruisjes de resultaten aangegeven. Dan was er de vlamkaart, want een St. Jansknaap moest voldoen aan de rangtoets voor de eerste vlam. Op die kaart stond zijn naam en de handtekening van zijn ouders en de cohortleiding. Op de achterkant prijkte de wet van de Sint Jansknapen: Wij zijn van Jezus en Sint Jan een vriend! Aan de binnenkant stonden de maanden met daarbij een klein tekeningetje en daarachter de kolommen voor de diverse beoordelingen. Bij de vereisten voor de eerste vlam hoorde dat er minstens zes maal werd beoordeeld op: wachtwoord, inspectie, vertelling of instructie, activi teit en taak. De aftekening geschiedde alleen indien de Sint Jansknaap gedurende ongeveer een maand daaraan voldaan had. EERSTE VLAM EERSTE VLAM «v- 'j*; BATUM 1 Ki HIJ HEEF] NAAM MWAAKDERANft- -TOETS VOOR DE EERSTE VRAM. HANDTEKENING VA DE COHORTLEIDJNC

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 12