10 Leidsters van de St. Jansknapen. Vlnr: Marie Bruin, Marie Zutt, Guurt Bakker, Nel Bruin, Jans Bakker, Door Roozendaal. jeugd. Door de komst van een kapelaan in de parochie kon er daadwerkelijk iets aan gedaan worden. Een grote rol hierbij speelde de eerste kapelaan, Th. van der Heijden. Na zijn komst in 1938 ging het met deze jeugdclubs van een leien dakje. In de beschrijving van de geschiedenis van de parochie Sint Wulfram staat de bloei van de jeugdbeweging in die tijd met trots vermeld met daarbij ook de tekortkomingen. Zo had het kerkbestuur wel terreinen om te spelen maar geen eigen lokaal. Ook was er nog geen gezel lenvereniging, een ontspanningsclub voor de oudere jeugd. In 1940 werd daarom aan het bisdom Haarlem geschreven: Wij hebben 150 jongens in de Kruisvaart en St. Jansknapen. Zij komen bijeen in een café bij gebrek aan een jeugdhuis. Wij moeten nodig gezellen oprichten. Het gemis aan ruimte houdt ons tegen. Opvallend is dat de meisjes helemaal niet ter sprake kwamen. Voor hen was er alleen de Mariacongregatie: een wekelijkse bijeenkomst na de lagere schooltijd met vooral geloofsonderricht. De oorlog maakte een einde aan de Sint Michiels- en St. Jansknapen. In 1942 werden de jeugdbewegingen in opdracht van de Duitse bezetter opgeheven. Na de bevrijding in 1945 was er geen her oprichting maar ontstond de Katholieke Jeugdbeweging. De start Hoe waren de beginjaren van de Sint Jansknapen? In de aantekeningen van Piet Zuijdam is een complete ledenlijst met de namen van de leidsters: Guurt Bakker, Marie Zutt, Jans Bakker, Nel Bruin, Dora Roozendaal en Marie Bruin. Van de leidsters van toen weet mevrouw Nel Boekel-Bruin nog hoe het begon: Het kwam eigenlijk uit het niets tevoor schijn. In een vergadering, waar de kapelaan bij was, kwam naar voren om iets voor de jeugd te doen. Kapelaan Van der Heijden wou er wel mee beginnen en die heeft het toen opgezet. Hij heeft Marie Zutt, Guurt Bakker, Jans Bakker en mij bij elkaar geroepen. Eén keer in de week was er vergadering met de kapelaan. In zijn kamer in de pastorie, op de eerste verdieping, boven rechts. Later werd dat één keer in de twee weken. Marie Zutt had zo’n beetje de leiding van de groep leidsters. Een Sint Jansknaap van het eerste uur was Gerard Zutt. Hij vertelt over de re latie van de jeugdbeweging met de kerk: Kapelaan Van der Heijden was ermee bezig. Hij had een ronde volle kop en was een prima vent. Ik moest ernaar toe want mijn zus Marie was er leidster en mijn oudste broer Jan, later dirigent van het zangkoor, was leider bij de Sint Michielsknapen. Dat was voor de jeugd van vijftien'a zestien jaar. Ik zat in de groep van de leidsters Jans Bakker, de dochter van Piet Bakker en Neeltje Por- tegijs, en Guurtje Bakker, de dochter van Cees Bakker van de Wup. Dat was de oudste groep. Dan kwam er een jon gere groep met de leidsters Nel Bruin en Marie Zutt. Dat was de tweede groep. De jongste groep had als leidsters Marie Bruin, later getrouwd met Paul Oude- man, en Annie Kramer, die na enige tijd geëmigreerd is naar Canada. Jan Zutt weet nog: Van der Heijden kwam uit Rotterdam. Het bisdom Haarlem omvatte toen ook Zuid-Holland en een deel van Zeeland. Deze kapelaan kwam hier als neomist. Hij is hier zo’n ander- halfjaar geweest. Toen hij wegging werd dat enorm betreurd. Maar zijn opvolger, kapelaan Vriesekoop, deed het ook weer goed. Vanuit de kerk Zoals gezegd: de verbondenheid met de kerk was groot. De parochie was de bakermat van de jeugdbeweging. Het kerkbestuur en de pastoor zorgden ervoor dat die band bleef bestaan. Zo staat er in het logboek: Eerste Kerstdag, na de

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 10