9 Jan Bakker begon zijn studie op het klein seminarie in september 1927. Op 8 december 1937 legde hij zijn Eeuwige Professie af en op 18 februari 1940 werd hij tot priester gewijd. slootkant van de weg toe te kijken hoe op de top van de boerderij een houten kruis werd geplaatst. Zijn zitplaats in de boerderijkerk weet hij nog exact: Ik zat één van die dagen met pa links boven op de derde bank. Maar al gauw werd ik over de banken naar voren getild om het altaar te kunnen zien. Zijn eerste biecht deed hij daar, in een voormalige bedstee. Als misdienaar struikelde hij in de noodkerk over de ruwe bakstenen vloer. Ook als mis dienaar was hij aanwezig zowel bij de eerste steenlegging in 1921 als bij de consecratie van de nieuwe kerk in 1922. In het Noordhollands Dagblad las hij in die dagen, liggend op de grond, gretig een vervolgserie over het leven van de toen net gekozen nieuwe Paus, Pius XI. Hij heeft zelfs de hele serie in een schrift ingeplakt (zo ongebruikelijk plakschriften toen nog waren). Zijn bijdrage aan het album voor zijn zuster en zwager kreeg de gevleugelde woorden mee: Handen binnen boord, een uitroep die slaat op een verhuisscène, toen hij nog maar twee jaar was. Bij het onderdoor passeren van een brug waarschuwde m’n vader me met luide stem: Handen binnen boord!. Ik heb ’t verstaan èn onthouden. ’t Gaat om mijn oudste herinnering. Ook een heel oude, maar trieste herinnering is die aan het overlijden van zijn broertje, zes maanden oud. Onze Wim, geboren op 25 april 1919 en overleden op 19 november van dat jaar, was het eerste kindje dat op het kerkhof van ’t Waarland begraven werd. Ik herinner me nog goed, dat het lijkje ’s morgens vroeg - ’t was nog donker - door twee mannen (buren, maar ik kan me niet meer voor de geest halen, wie precies) van huis weggedragen werd. Ik mocht niet mee. Tot priester gewijd Zijn gymnasiale opleiding heeft Jan Bakker in juli 1932 voltooid, maar zonder een officieel erkend diploma of een staatsexamen. Daarna doorliep hij de diverse initiatie-fasen: postulaat, inkleding, professies en lagere en hogere wijdingen. Hij volgde de gebruikelijke lessen filosofie en theologie bij de docenten van het eigen groot-seminarie in Baarlo. Zijn eerste jaar theologie (1936-1937) volgde hij in het nieuw gebouwde klooster in Stevensbeek, Op zondag 18 februari 1940 was het zover. Jan Daniël Bakker werd in klooster De Berckt, samen met de fraters W. Derkx en Seb. Vermeeren, tot priester gewijd door de bisschop van Roermond, Mgr. Dr. G. Lemmens, die geheel uit eigen beweging deze wijdingen wilde verrichten in de eigen kloosterkapel van het scholasticaat, aldus het verslag in God met Ons. De kapel was ooit de balzaal van Kasteel De Berckt. De wereldse voorstellingen op het plafond getuigden daar nog van. Vaders, moeders, broers en zusters waren aanwezig bij de eerste priesterzegen van de nieuw gewijden. Andere jaren gebeurde dat vanaf ’t hoge bordes van ’t kasteelplein, nu in de grote hal, versierd in de pauselijke en bisschoppelijke kleuren, geel, wit en paars. Priesters, kloosterlingen en familieleden vormden een eerbiedige kring, ook de Bisschop koos zich een bescheiden plaatsje tussen allen, kuste de pasgewijde handen, ontving de eerste zegen. Dan zegenden de Nieuwgewijden hun Vader, Moeder, Broers en Zusters en andere familieleden. In stilte en heilige schroom zagen de anderen toe... Ook de volgende dag was een feestdag. De nieuwe priesters lazen hun eerste H. Mis, weer in aanwezigheid van hun familieleden: een lieve zus, die met alle liefde en toewijding haar zus-zijn eigen, iets schoons borduurde voor de eerste de volgende drie jaren weer in Baarlo. Bij zijn Eeuwige Heilige Professie op 8 december 1937 kreeg hij de kloosternaam Romualdus.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 9