8 Huidige Westkade 1, het geboortehuis van Jan Bakker. Gezinsfoto rond augustus 1932 bij zijn intrede in het noviciaat. Vlnr boven:, Piet, Cor, Jan, Zita. Voor: Tine, moeder Neeltje Scholten, Joop, vader Jan P. Bakker, Nel. Archief: Trees Pancras. een rol heeft gespeeld. Dit tijdschrift van de Sacramentijnen werd over het hele land verspreid. Bij het 25-jarig bestaan in 1928 telde het tijdschrift maar liefst 20.000 abonnees. In gepubliceerde lijstjes van overleden zelatrices en abonnees komt de naam Waarland herhaaldelijk voor, zij het wel na de Tweede Wereldoorlog. Voor het jaar 1947 worden bijvoor beeld de volgende overledenen vermeld: C. Stoop, Wed. J. v.d. Fluit (Teetje Pater), S. Jansen en C. Blankendaal. Mogelijk heeft een zelatrice of een abonnee hem de weg gewezen. Het kan ook zijn dat de jaarlijkse wervingsadvertenties voor de priester opleiding hem of zijn ouders zijn op gevallen. Wie hem deze opleiding persoonlijk heeft aangeraden, zal wel in nevelen gehuld blijven. Op 9 september 1927 is Jan, dertien jaar oud, vanuit Waarland gearriveerd in het klooster van de paters Sacramentijnen te Brakkenstein bij Nijmegen. Wanneer pater Cas Vink S.S.S. op 18 februari 1980 een berijmde feestrede uitspreekt bij Bakkers 40-jarige priesterjubileum, merkt hij op: Als ik het wel heb kwam hij rond 1925 naar Brakkenstein, de Geest Gods had hem verteld dat hij daar moest zijn. Hoe hij het gevonden heeft is nog een vraag maar we schrijven dit aan Gods Geest toe, van harte en graag! Het jaartal is te vroeg geschat, maar met Gods geest zou Vink wel eens niet veraf kunnen zitten van God met Ons. Uit een familie-album Bij de bovenstaande reconstructie van omstandigheden die mogelijk hebben geleid tot Jan Bakkers keuze voor het priesterschap en in het bijzonder voor de Congregatie van de S.S.S. (Sacerdotes Sancti Sacramenti), passen goed zijn eigen herinneringen van bijna een halve eeuw later, opgetekend in het familie album rond het veertigjarig huwelijk van zijn zuster Nel met Ans Dekker. Naar eigen zeggen heeft zijn moeder er niet bij hem op aangedrongen. Wel heeft zij zijn tegensputterende vader zover gekregen om zijn zoon diens eigen keuze te laten volgen. Wat heeft me ertoe gebracht om die weg op te gaan? Hoe gek ’t ook klinkt, toch moet ik het antwoord op die vraag gewoon schuldig blijven. Wél heb ik al vanaf dat ik nog een klein broekje was, bijzonder aandacht gehad voor al wat kerk en godsdienst betrof. ’t Lijkt me althans alleen zó te verklaren, dat bijna al mijn vroegste herinneringen op een of andere wijze juist daarop betrekking hebben. ’t Is op zich zelf misschien wel aardig om er enkele van hier op te halen. Vervolgens laat hij pastoor Vollering bij zijn ouders over de vloer komen, om aan hen te vertellen dat zij de eersten waren met wie hij als nieuw benoemde bouwpastoor kwam kennismaken. Hij herinnert zich de boerderij van Cees Blankendaal als noodkerk tot in details. Hij zat in de

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 8