PATER JAN BAKKER, EEN VINDINGRIJKE MAN Siem Bakker Nzn. 7 Na Gerrit Wester in 1930, Aldert Stam in 1931 en Piet Jongkind in 1934, werd Jan Bakker in 1940 ingehaald als de vierde priesterzoon van de H. Wulframparochie. Na zijn priesterwijding studeerde hij vanuit het klooster in Brakkenstein theologie aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Toen het in 1943 zover was dat hij zijn doctoraalexamen zou doen, ging de universiteit op last van de Duitsers dicht. Zijn broer Piet dook omtrent dezelfde tijd onder in De Berckt in Baarlo, een ander klooster van de paters Sacramentijnen. Piet werd opgepakt en naar Kamp Amersfoort overgebracht. Zijn verhaal staat in Toendertoid 42, hier leest u hoe het Jan Bakker verging. Deel van een schoolfoto uit ong.1926. Vlnr boven: Klaas, Trien en Jan Volkers en Jan Bakker. Voor: Tine Bakker, en Nel, Piet, Zita Bakker. kind heeft Jan van nabij de noodkerk, de bouw van de nieuwe kerk en de inrichting ervan meegemaakt. Zijn eerste communie heeft hij gedaan in de Onze Lieve Heer op zolder, de boerderijkerk van Cees Blankendaal. Het H.Vormsel ontving hij op 18 juni 1926 in de kerk van de H. Wulfram. Zijn roeping kwam niet van de ene dag op de andere. Daar zal zeker een langere periode aan vooraf gegaan zijn. Pastoor Vollering had misdienaars nodig en wist van de hoofdonderwijzer Smeets dat Jan een ijverige en serieuze leerling was en een goede misdienaar zou zijn. Een ander voordeel was, dat hij in de nabijheid van de kerk woonde. Hij was er als misdienaar bij op 15 april 1922 toen het Allerheiligste Sacrament werd overgedragen naar de nieuwe parochiekerk. De deelneming hieraan was groot. Bij het intreden van het Allerheiligste daverde het Hosannah Filio David langs de nieuwe gewelven. Een plechtig lof, door de pastoor der parochie, met heerlijke jubelzangen werd gehouden in honorem Sanctissimi Sacramenti. Mgr. A.J. Callier, de bisschop van Haarlem, en de deken van Schagen en vele priesters waren betrokken bij de inwijding en vieringen rond de in gebruikneming van de nieuwe kerk. Het misdienaar-zijn kan een aanzet zijn geweest om te kiezen voor het priesterschap.Een andere verklaring voor Jans keuze is mogelijk te vinden in de sfeer van betrokkenheid van zijn vader bij het parochieleven. Al spoedig na de consecratie van de kerk werd de patronaatscommissie in het leven geroepen, waarvan zijn vader lid was. De commissie had als doel een terrein te zoeken, waarop de jeugd zich kon bezighouden.Maar waarom koos hij voor de Sacramentijnen? Het ligt voor de hand te veronderstellen dat het eucharistische tijdschrift God met ons cht kinderen telde het gezin van Jan Bakker sr. en Neeltje Scholten. Jan heette in de volksmond JP, ter onderscheiding van zijn gelijknamige broer, Jan van de Weel. Hun oudste zoon was Jan. Verder waren er drie meisjes: Nel, Tine en Zita, en nog vier jongens: Cor, Wim, Piet en Joop. Jan en Nel zijn geboren in de boerderij aan de Westkade 1, waar nu Tiny Klaver woont. De anderen in de boerderij, later bewoond door zijn broer Dirk (nu: Andries Dekkerweg 11) of in het huis aan de Kerkweg D 29, tegenwoordig Smeetsweg 1a. De keuze voor Brakkenstein Hoe Jan Bakker jr., geboren op 22 juli 1914, op het idee is gekomen om priester te worden is niet een-twee-drie te zeggen. Toen hij ruim vijf jaar oud was, werd in Waarland de parochie St. Wulfram opgericht en tevens een boerderij als noodkerk ingericht. Daarvoor gingen de katholieken uit de Waarlandspolder naar de kerk in ’t Veld of Heerhugowaard De Noord. Tot deze laatstgenoemde parochie behoorde het gezin Bakker en Jan is in deze kerk ook gedoopt. Als

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 7