UIT HET DAGBOEK VAN GEERTJE ZUTT-BORST Een keuze gemaakt door Nelly Kuijs 34 Mijn oma had de gewoonte om elke dag in een kleine agenda op te schrijven wat ze gedaan had. Ze schreef in de tegenwoordige tijd en haar tekst paste precies in het vakje van die dag. Ze deed het meestal ’s middags, aangevuld met een paar regels ’s avonds. In het voorjaar van 1966 schrijft mijn oma over de grote schoon maak, die op 24 maart begint en eind april klaar is. Dit deel uit haar dagboek eindigt met de voorbereidingen van haar jongste zoon Nico en zijn vrouw Truus om met hun gezin naar Canada te emigreren. Bij het schrijven van haar dagboek in 1966 woont Geertje Zutt- Borst aan de Hogebrugweg 9. Haar oudste dochter Marie (1920) is getrouwd met Piet Kuijs en ze wonen aan de Kerkstraat. Jan (1921) en Corrie Dekker kwamen in het ouderlijk huis toen Geertje haar nieuwe woning betrok. Joop (1924) is gehuwd met Annie Ruiter en ze wonen in Canada. Nin (1927) is verhuisd naar Limburg en is getrouwd met Leo Ramakers. Gerard (1929) woont nog bij zijn moeder. De jongste dochter is Afie (1930). Zij is woont met haar man Cor Manshanden in Amsterdam. Nico (1935) is getrouwd met Truus Dekker en ze wonen ook in Amsterdam. 31 maart 1966.Vandaag vrij goed weer, het is helemaal droog wat meevalt. Ik ben vanmorgen aan het dressoir begonnen, dat moet toch ook gebeuren alhoewel ik het een akelig werk vind al die laden en kastjes. Ik ruim wat op van die brieven en scooterboekjes van Gerard, het is zo vol met al die rommel. Na de middag eerst afwassen en als Riet Burger komt ben ik druk bezig met de laden. Zij vindt het ook zulk naar werk maar afijn het is gebeurd, blij toe dat het klaar is. Ik ga me opknappen en een tijdje naar Marie, om half zes ga ik weer naar huis na eerst even naar Lantman, kruidenier en postkantoorhouder, te gaan om mijn A.O.W. 1 april. Vanmorgen word ik wakker om zeven uur, de kachel is uit, dus ik blijf er meteen uit, kleed me aan en ga eerst de kachel aanmaken na eerst de slakken er uit gehaald te hebben. Het zijn er nogal wat, het ruimt lekker op en knap meteen de ramen op voor zover dat gaat. Het weer is vrij behoorlijk en doe de hangkast boven en hang de kleren voor het open raam en de rest hang ik boven, zet de lappenkist even buiten. Alles lekker opgeknapt, een schoon laken er over heen. Na de middag begin ik aan het dressoir boven en maak het van binnen schoon, alweer een stap verder. Het begint toch langzaam te winnen. Vanavond gaat Gerard naar de jeugdbeweging. 2 april. Weer zaterdag, ik doe maar een beetje gewoon vandaag, doe de ramen buiten met de trekker, evengoed lekker opgeknapt. Ik zet de kleren in de week want wil maandag wassen want dinsdag moet ik op visite want dan wordt mijn broer Gerrit 67 jaar. Wat worden wij oud, hoe is ’t mogelijk je hebt er geen erg in als je maar een beetje goed bent, het wordt gelukkig beter met me en ken nu mijn werk weer goed doen. Ik ben op tijd klaar, even douchen en dan komt Gerard, eerst gaan wij broodeten en dan gaat Gerard douchen, vanavond geen Jan en Corrie maar de t.v. is mooi met een Interland, de Nederlanders winnen. 10 april. Vandaag hoogfeest van Pasen. Ik ga me eerst douchen en nog even wat aan het werk en dan met de Buren mee Geertje Borst werd op 12 maart 1897 in Waarland geboren. Ze trouwde in 1919 met Jan Zutt en ze gingen wonen in een stolp nabij de houten Hooge Brug. Uit hun huwelijk werden negen kinderen geboren, waarvan er twee op jonge leeftijd overleden. Midden jaren dertig, tijdens de aanleg van het kanaal Alkmaar-Kolhorn, werd de boerderij gesloopt en een deel van de druivenkas moest verplaatst worden. Er werd een nieuw huis gebouwd en dat kreeg de naam de Verandering. Niet lang heeft Jan Zutt van dit alles kunnen genieten, want hij overleed op 28 augustus 1940. Hij was toen 44 jaar oud. Geertje wist met haar zoons het bedrijf voort te zetten.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 34