Waarland, augustus 2013. 32 Een opname uit 2012. Hier wordt de water- berging nabij de Waar- landsbrug gegraven. Ruim 75 jaar geleden stonden op deze plek nog vier woningen. eens gedacht, maar de bank raadde hem dat af, omdat aan zo’n oude boerderij altijd veel onderhoud was. Vader bleef huurder en betaalde stipt tweemaal per jaar de huur, daar hoefde Jan Bruin zich geen zorgen over te maken. De boerderij aan de Westkade D 98 is echter na de brand nooit meer opgebouwd. ruimte. Wij verhuisden naar een huisje aan de Hogebrugweg (nu: 2). Later kwam uit hoe de brand ontstaan was. Eén van mijn broertjes had met een smeulende rietsigaar gespeeld. Vader vertelde dat hij de stolp huurde van Jan Bruin-Jong. Aan kopen heeft hij wel De familie Boots heeft maar kort aan de Hogebrugweg gewoond. Daarna betrok het gezin een boerderij in de Smeugel (nu: Waarddijk 14). Al hun huisraad en andere bezittingen konden ze in één praam vervoeren. Zo weinig hadden ze toen. In de Smeugel is hun zoon Jacob geboren. Ook Arie en Nel Boekel moesten omzien naar een andere woonruimte. Ze woon den met hun vier kinderen eerst een poosje bij vader en moeder Bruin in en later verhuisden ze naar een houten (nood)woning aan de Veluweweg D 79a. Nog twee huizen Niet aan de kaai, maar wel een stukje inverdan. Eerst de woning nummer 4. Mevr. Boekel-Bruin vertelde: Mijn opie Bruin woonde in dat huis erachter en daarna de familie Groen. Arie Groen was getrouwd met Neeltje Beemsterboer en ze hadden drie dochters: Bet, Trien en Jo. Zo’n 55 jaar geleden kwam hun kleindochter, Cok Groen, met haar man Frans Ruiter in dit karakteristieke huis met gebroken kap wonen. Rond 1980 werd de woning verkocht en de familie De Haan is nu de eigenaar. Vanaf 1933 huurde Piet Kok het huis Hogebrugweg D 97 (nu: Westkade 2). Piet Kok en Marijtje Laan hadden toen vijf kinderen en aan de kaai kwamen er nog vijf bij. Hij was tuinder en had ook een stuk of vier koeien. Wanneer je melk aan de fabriek lever, dan krijg je tenminste op een vaste tijd geld in handen, zo redeneerde hij. De kinderen trouwden, verlieten het ouderlijk huis en Piet en Marijtje gingen naar een huisje bij Sabinahof. De woning werd in der loop der jaren, zowel van binnen als van buiten, gerenoveerd. Nu woont hier de familie Groen-Bruin. De eerste fictieve wandeling eindigde bij de boet van Jan Dekker. Dit kwam omdat de kaai vanaf de Hooge Brug tot de spoorlijn plaats had moeten maken voor het kanaal. Ook de wandeling van 2013 stopt hier. Tenslotte In twee artikelen is geschreven over de weg, de huizen en de bewoners van de Westkade. De weg die in 1929 vanaf J. Groen tot de spoorlijn deze naam had gekregen. Echter tot 1961. Want vanaf toen heeft de Westkade een andere loop gekregen, namelijk vanaf beneden van de kluft van de Waarlandsbrug linksaf tot aan de Volleringweg bij G. Bruin (Westkade 5). Met dank aan: G. Boekel, Mevr. N. Boekel-Bruin, P. Boots. P. Dekker, J. Kamper.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 32