30 Het woonhuis van de familie Zutt-Koppes, anno 2013. Daarnaast stond de stolp van de families Boots en Boekel. piepten en kraakten de daksparren en soms sloeg er een gat in het dak. Bij vorst in de winter werd er behoorlijk gestookt. In de houten wanden kwamen dan grote kieren. We konden dan zo de ansichtkaarten naar onze neefjes en nichtjes ’sturen’. De boerderij stond een paar meter van de ringsloot af. En op de kaai was een smal grindpad. M’n ouders hadden altijd angst dat we te water zouden raken. Ik herinner me nog dat m’n broer Peter bij het spelen in de ringsloot viel. Gelukkig gingen op dat moment Arie en Bertus Ruiter te melken en konden hem nog op het laatste moment uit het water halen. Rond 1955 verhuisden we naar de Kerk straat 35. M’n oom en tante bleven nog in de boerderij wonen. Ome Joop bleef tuinder en hield een paar koetjes. Rond 1960 stopte hij met z’n tuinderij, verkocht z’n vee en ging te werk. Hij liet een nieuw huis bouwen (nu: Schaapskuilweg 4). Adam Danenberg werd de nieuwe eigenaar van de stolp, die hij gebruikte voor opslag van hooi en het stallen van jong vee. Door hooibroei brandde in 1969 de boerderij tot de grond toe af. Nu is er van het geboortehuis van m’n moeder, van mij en m’n twee broers en zusje niets meer terug te vinden. Het oudste huis Het laatste deel van onze wandeling anno 2013 begint vóór de boerderij van Klaver en gaat in een wijde bocht naar de Westkade met links het kantoor van de Mesthandel Kroon (nr: 20). Hier stond het huis van de gebroeders Jansen dat meer dan zestig jaar geleden gekocht werd door Cees Volkers. Hij liet het slopen en ernaast een nieuwe woning bouwen. Jarenlang heeft hij hier met zijn vrouw Gerda Jonker en hun vijf jongens gewoond. Haar uitspraak: Ik hewwe tien meter joós, zegt genoeg over hun lengte. Bijna vijftig jaar geleden woonden Jan en Rina Stoop in een houten boet naast Volkers. Na zeven jaar verruilden ze deze boet voor een nieuw huis (nr. 18), dat op dezelfde plek werd gebouwd. Nu behoort de woning bij de zorgtuinderij Het Groene Erf, die aan de overkant gevestigd is. Het huis van de familie Smit was niet meer van deze tijd en daarom is er een stukje inverdan een nieuwe woning gekomen (nr.16), waar nu Karin Smit, een dochter van Gerard Smit, en haar man wonen. Ook de boerderij van Piet Kos, later van de familie Jansen op de Haar, is gesloopt en door de familie Koning-Laan opnieuw in stijl opgebouwd. In het oudste huis aan de Westkade 10 woont de familie Dekker en even verderop na de bocht wonen Piet en Arie Noordstrand; nog steeds in hun ouderlijk huis. Zo heeft elk huis een lang of kort verhaal. Op de plek van Wat opvalt is, dat de kaai op de foto lager is dan tegenwoordig. Opmerkelijk is ook dat op oude kadasterkaarten hier geen kades zijn aangegeven. Alle percelen, aangeduid met akker- of weiland, lopen door tot aan de ringsloot. Na de aanleg van het kanaal en door de verkaveling is dit veranderd. De kaai is verhoogd en is geen eigendom meer van de bewoners. Toen Jochem Zutt in 1940 met Bets Bakker trouwde, gingen ze wonen in het huis op de foto. Na ongeveer vijftien jaar ging de slopershamer erin en werd door aannemer Van der Gulik een nieuwe woning gebouwd. Jochem begon als tuinder, maar ging later te werk bij o.a. de Nederlandse HeidemaatschappijZijn slechte gezondheid noopte hem te stoppen toen hij zestig jaar was. Vijfjaar later, in 1978, overleed hij. Zijn vrouw bleef nog aan de kaai wonen. Uiteindelijk is ze toch naar een huisje bij Sabinahof gegaan, daar is ze ook overleden. Hun jongste zoon I i ff -

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 30