Johan Kamper. 29 Deze foto uit 2013 is genomen op het land achter de familieVan Stralen (Schaapskuilweg 4). Links de Schaapskuil- en rechts de Waar- landspolder met op de achtergrond de volkstuinen. Gert Dekker was veehouder en tuinder en daarnaast ook een echte verenigingsman. Als gevolg van achterstallig onderhoud werd de oude stolp van Nieuwboer in 1957 onbewoonbaar verklaard en Gert en Marie verhuisden met hun gezin naar een nieuw huis aan de Jonkerstraat 26. Zijn vee kon wel in de schuur naast de boerderij blijven. Eind jaren zestig gingen ze naar een huisje bij Sabinahof. Hun zoon Hen had het bedrijf over genomen en daarnaast ging hij te werk als boerenhulp. En de stolp raakte steeds meer in verval. Het tweede deel Op onze wandeling zoeken wij de oude kaai weer op. Dit is echter niet eenvoudig. Alle sloten rondom de Waarlandsmolen en de sluis zijn gedempt; de bruggetjes en de paden zijn verdwenen. Het zwem bad is gegraven, de voetbalvelden en de Hoebelaan zijn aangelegd en de poldermolen is droog komen te staan. Van de sluis is een garage gemaakt, de oude molenboet gesloopt en is opnieuw opgebouwd als Molenhuijs en ingericht als expositieruimte. Verder staat op de plek van het sluishuis van Siem Groen een nieuwe woning met kapberg. Met een hertenkamp erbij is dit een prachtig stukje Waarland geworden. Rond 2004 werden Piet en Annet Stoop de nieuwe eigenaren. De restanten die er nog stonden, werden gesloopt en in 2007 verrees op deze gewijde plek bed- en-breakfast De Boereplaats. De boerderij van Zutt Johan Kamper, geboren 1950, vertelt: Er is bij ons in de familie een kranten artikel uit 1947 bewaard, dat begint met: ’Een gedenkwaardige dag zal de 26ste november 1947 blijven voor de fam. Zutt uit Waarland. Op deze dag werden in de parochiekerk het huwelijk van drie echtparen tegelijk ingezegend en wel tussen Gré Zutt en Chiel Moras, Joop Zutt en Bregje van Diepen en Annie Zutt en Cor Kamper. Johan vervolgt: M’n moeder en tante Gré hebben m’n opa Han Zutt meerdere jaren verzorgd, totdat hij op 29 juni 1947 overleed. Daarna werd de boerderij verbouwd voor twee woningen. Op de dars kwam een slaapkamertje voor m’n ouders. Ze gingen wonen aan de kant van Klaver en ome Joop en tante Bregje aan de andere kant. Tante Gré en ome Chiel verhuisden naar Zijdewind. Ongeveer acht jaar hebben m’n ouders hier gewoond. De eerste jaren had vader met ome Joop een tuinbouwbedrijf. Dit was voor beiden geen succes en daarom ging vader te werk bij de Hoogovens. De eerste vier kinderen zijn hier geboren. We sliepen in twee bedsteden. Het was een oude stolp, die wat hoger stond dan de omgeving. Wanneer het hard waaide, Waar vroeger de rietschoten lagen, is nu de speelweide van het zwembad. Steekt men hier een spa in de grond, dan is de kans groot dat men nog een veenlaag aantreft. Dit is niet zo verwonderlijk, want met de verkaveling is dit deel van de polder zoveel mogelijk met rust gelaten. Tenminste tot enkele jaren geleden, want toen is jammer genoeg het laatste stukje ringsloot, dat daar nog lag, gedempt. Hiermee verdween een herinnering aan een ver verleden. En wat ook verdween, waren de voetbalvelden. Deze zijn verplaatst naar de Smeetsweg. In het voormalige huis van Piet Noordstrand woont nu de familie Degenkamp, Volleringweg nr. 30. Voor deze woning zijn puin en sintels gevonden, die nog herinneren aan het pad, waarover men vroeger naar school en kerk liep. Maar wanneer we verder naar het zuiden gaan, is niets meer van een kaai of pad terug te vinden. Zo’n 100 meter van de huidige Schaapskuilweg stond een stolp, die bij de ouderen in Waarland bekend is onder de naam de boerderij van Zutt.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 29