28 De wandeling anno 2013 begint bij de boerderij van de familie Vrijsen aan de Nieuwe Polderweg, richting de Schaapskuilpolder Westkade met links de boet van Jan Dekker. Op de achtergrond de houten Hooge Brug. De foto is gemaakt na 1921, want in dat jaar kwam er in Waarland electriciteit. Volledig op de schop Op onze wandeling zijn wij aangekomen bij de oprit van de houten Hooge Brug. Links staat de boet van Jan Dekker en even verderop de woning van de familie Piet Kok. Jan Dekker begon in 1923 een transportbedrijf. In het begin met een schuit en later met paard-en-wagen en een vrachtwagen. Het laatste deel van onze denkbeeldige wandeling van zijn tachtig jaar geleden brengt ons vanaf die boet naar de spoorlijn. Door de aanleg van het kanaal Omval-Kolhorn, rond 1935, is de in het huisje van de foto, toen D 100. Eind van dat jaar verhuisden wij naar de stolp met het dubbele vierkant. Dit kon omdat Dirk Stoop met zijn vrouw en kinderen naar de Schaapskuil gingen. En in februari 1938 kwamen Jan Bruin en zijn vrouw Neeltje Bruin, dochter van Adam Bruin en Neeltje Danenberg, in het ouwe boerenhuis wonen. De Boereplaats Gert Dekker Hzn. en Marie Volkers zijn beiden in Waarland geboren en opge groeid. Toen ze van de lagere school af kwamen, moesten ze aan het werk. Gert ging bij zijn vader op het land aan de slag en Marie in de huishouding. Hoewel voor ontspanning weinig tijd was, zorgde de Waarlander kermis voor vertier. En bij die gelegenheid begon hun verkering. In juni 1935 trouwden ze en ze betrokken de oude boerderijkerk. Hier zijn ook hun vijf kinderen geboren: Hen, Piet, Emmy, Gerard en Leo. situatie hier volledig op de schop gegaan. Van de oorspronkelijke kaai en van de vijf huizen, die hier eertijds stonden, is niets meer te zien. De boerderij van Arie Klaver zou midden in het kanaal hebben gestaan, de druivenkas van Jan Zutt werd verrold en zijn huis gesloopt. Verder verdwenen ook de woningen van Dirk Bruin, Teun Bos en Jan Stam. Hiermee zijn wij aangekomen bij het einde van de Westkade, de weg die volgens het raadsbesluit van 1929, begon bij Jan Groen en eindigde bij de spoorlijn. De wandeling anno 2013 Door de verkaveling is er veel verdwenen en veranderd in de polders binnen het rondje Waarland. Als we anno 2013 opnieuw een wandeling vanaf de boerderij van de familie Vrijsen (nu: Nieuwe Polderweg 5) tot de spoorlijn maken, zien wij dat het grootste deel van de kaai verdwenen is. En ook dat aan de stolpen en de huizen, die er nog wel staan, het nodige is gerenoveerd. Het eerste deel van onze wandeling gaat over een verharde doodlopende weg, die aangelegd is tijdens de verkaveling in het begin van de jaren zestig. Rechts, in de voormalige Bleekmeer, is het bedrijf van Strijbis, voorheen van Piet en Annet Stoop. Haast niets meer herinnert hier aan de loop van de oude kaai. Nog wel te herkennen is het punt waar de drie polders (Waarlands-, Bleekmeer- en Schaapskuil) bij elkaar komen. Het bevindt zich zo’n 50 meter voor het einde van de weg. Het grasland is typerend voor de Schaapskuil en de akkers met kool en aardappelen voor de Bleekmeer- en Waarlandspolder. Hier keert de route en gaat vervolgens via een landpad naar rechts. Na zo’n 400 m staat hier een nieuwe stolp.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 28