Piet Boots. 27 De stolp ernaast Piet Boots heeft ook zijn herinneringen aan de kaai verteld. Hij werd geboren in 1937 in het huis op de foto. Later huurde zijn vader de stolp met het dubbele vier kant die ernaast stond, waarin in het achterend de familie Boekel ook enkele jaren heeft gewoond. Een stukje familiegeschiedenis vooraf: Mijn vader, Jaap Boots, is geboren in 1906. Het wilde beslist geen veehouder worden. In de handel misschien? Nee, na een maand ontdekte hij dat dit niks voor hem was. Tuinder dan maar; dan had je gezin in die crisistijd tenminste eten op de plank. In de zomer van 1934 verhuisde hij met zijn vrouw Anne van erachter. De familie Groen heeft daar ook gewoond. Toen zijn ze naar Langedijk en vandaar naar Alkmaar vertrokken. Eén keer ben ik nog bij haar op visite geweest. Ze verbleef in een hofje aan de Oude Gracht. Wanneer opie Bruin is overleden, dat ik weet niet. Ik denk wel, dat mijn ouders op de begrafenis zijn geweest. Van Tinus Bruin weet ik dat hij getrouwd was met Aafje Wester en dat ze ook hebben gewoond in het huis van opie. Ook zij zijn verhuisd naar Langedijk en daarna naar Alkmaar. Het was een hartelijk stel, die oom en tante. Tinus kwam in de zomermaanden met een bakfiets met appels, peren of pruimen bij ons langs aan de Veluweweg. Niet op een vaste dag of zo. Hij kwam alleen wanneer hij handel had en ventte die dan uit bij familie in Waarland. Tot zover het verhaal van mevrouw Nel Boekel-Bruin. der Fluit en hun zoontje Jan van de Keins naar de Westkade D 100 in Waarland. Ze kwamen in een oud en klein huis, ze waren tevreden en hoopten op een goede toekomst. Helaas, het liep anders. Anne kreeg tuberculose en werd opgenomen in een sanatorium in Bemmel. De ouders van Anne van de Fluit woonden in de Stolpen en daar ging Jantje toen naar toe. M’n vader was nogal redderig. Hij kookte zelf en deed na z’n eten de vaat in een zinken teil met water. Als hij geen pannen en borden meer had, dan ging hij pas afwassen. Hoeveel keer m’n vader naar Bemmel op bezoek is geweest, dat weet ik niet. Wel heeft hij verteld, dat ie op een keer ’s morgens om drie uur door een politieagent in Amsterdam werd aangehouden met de vraag: ’Waarom fietst u hier op dit tijdstip? Zijn antwoord was: ’Ik ben op weg naar Waarland. Hoe de diender reageerde, vertelt het verhaal niet. Anne van der Fluit werd ongeneeslijk ziek en kwam weer terug naar Waarland. Op 31 december 1934 overleed ze, slechts 24 jaar oud. Mijn vader was een rustige man en als je iets van hem wilde weten, nam hij daar de tijd voor. Vandaar ook dit stukje geschiedenis, dat hij mij ooit verteld heeft. En misschien had ik toch nog meer moeten vragen Zoals bijvoorbeeld over zijn fietstocht naar het sanatorium en over de ziekte en het overlijden van Anne, zijn vrouw. In de meeste dorpen was het de gewoonte dat bij een overlijden het getroffen gezin werd geholpen door de naaste buren. Bijvoorbeeld bij het afleggen en het begeleiden naar de kerk en het kerkhof. Er kwam in Waarland een einde aan deze traditie toen in oktober 1934 de begrafenisvereniging St. Paulus werd opgericht. In het jubileumboekje, uitgegeven ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan, staat dat de vrouw van Jaap Boots het eerste overleden lid van deze begrafenisvereniging was en dat uitvaartleider Gert Lantman haar begrafenis verzorgde. Piet vervolgt zijn verhaal: Begin februari 1935 kwam Marie van de Fluit, een schoonzus van mijn vader, als hulp in de huishouding bij hem inwonen en zij nam ook Jan weer mee terug naar Waarland. Een huwelijk volgde en wel op 27 januari 1936. Ruim een jaar later, op 4 februari 1937, zag ik het levenslicht in een bedstee Een kaartje van vóór de aanleg van het kanaal Omval-de Stolpen. De kadastrale nummers van de percelen zijn aangegeven: Op nr 1085 het huis van de fam. Bruin en op nr. 1246 de stolp van de fam. Boots. Gesloopt zijn de woningen op de nummers: 1487,1482, 1504,1292 en 599. 571 570 572 786

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 27