26 Een oude foto van een huis aan de Westkade. Mevrouw Nel Boekel-Bruin. 92-jarige mevrouw Nel Boekel-Bruin het volgende: M’n geboortehuis stond aan de Veluweweg, zo ongeveer op de plek waar nu de woning van Dirk en Carla Bruin staat. (Nu: nummer 54). Van m’n vroegste jeugd kan ik me bijna niets herinneren. Het begint zo ongeveer toen ik een jaar of zeven was. Mijn grootouders Danenberg woonden ook aan de Veluweweg, tegenover waar nu het Medisch Centrum is. Daar kwam ik zeker eens per week. Dat was omdat ik hier langs liep naar en van school. M’n opie Bruin aan de kaai bezocht ik nauwelijks. Er werd door m’n ouders, Adam Bruin en Neeltje Danenberg, weleens over de familie gesproken, maar ik durfde nooit te vragen hoe het precies zat. Zo ging dat, zoals bij veel gezinnen in die tijd: Je moest luisteren en verder niets vragen. Veel later hoorde ik, dat m’n grootvader Dirk Bruin drie keer getrouwd was. Uit het eerste huwelijk met Antje Noordstrand zijn m’n ome Jan en m’n vader geboren. Zijn tweede vrouw was weduwe en eerder getrouwd met ’n Dekker en z’n derde echtgenote was Neeltje Bruin. Zij staat op de foto. De twee mannen zijn kinderen van Neeltje Bruin en de jonge vrouw is getrouwd met van één van hen. Daarachter staat een boerderij met het dubbele vierkant. Daar hebben wij, m’n man Arie, ik en onze vier oudste kinderen tot 12 augustus 1946 gewoond. Want toen brandde de stolp tot de grond toe af. Mevrouw Boekel-Bruin herinnert zich: Opie Bruin heeft aan de Westkade in dat huisje met het rieten dak gewoond. Ze was een statige, nogal gesloten vrouw en hield van netjes en mooi. Bijzonder was dat ze voor haar kleinzoon Theo zorgde. Zover ik me nog herinner, was hij toch een beetje anders dan andere jongens. Hij kwam bijvoorbeeld op schoenen naar school, terwijl wij allemaal op klompen liepen. En verder hield hij zich nogal afzijdig. Later verhuisde hij met opie naar het huis Een stukje familietragedie De tweede vrouw van Dirk Bruin was Geertje van Schagen. Ruim een jaar na haar overlijden trouwde Dirk Bruin in januari 1893 met Neeltje Bruin. Uit dit huwelijk werden vijf kinderen geboren, waarvan er drie op jonge leeftijd overleden. Jan werd geboren op 10 april 1895 en Tinus op 18 januari 1898. Mevrouw Boekel- Bruin weet zich nog te herinneren dat Jan Bruin een buitenbeentje in de familie was. Kort na het overlijden van zijn eerste echtgenote trouwde hij op 30 december 1919 met Marie Dekker. Zij was een dochter van Andries Dekker en Betje Leek. Uit dit huwelijk werd in november 1920 hun zoon Theo geboren. Zo vallen de puzzelstukjes in elkaar. Op de foto voor het huis aan de Westkade staan van links naar rechts: Jan Bruin, zijn vrouw Marie Dekker, Neeltje Bruin-Bruin en haar zoon Tinus. Ook Marie Dekker overleed op jonge leeftijd en wel op 5 april 1922. Toch duurde het tot 1930 voordat Jan Bruin weer in het huwelijk trad. In dat zelfde jaar verhuisde hij met Geertje Stroet en haar zoon naar Heemstede en begon daar een handel in groenten en fruit. Neeltje Bruin en haar kleinzoon Theo zijn vanuit Zuid-Scharwoude naar de Oude Gracht in Alkmaar verhuisd. Daar is Neeltje Bruin, dochter van Jan Bruin en Aaltje Kant, op 18 september 1943 overleden. Ze is 80 jaar geworden. Haar kleinzoon Theo woonde toen bij zijn vader in Heemstede.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 26