25 Vlnr boven: Jochem, Jaap, Joop. Voor: Dorus, Cor, Piet en Arie Zutt. zich slechts met moeite konden redden, terwijl koeien, paarden, kalveren, varkens, kippen en schapen met lammeren, allen in de vlammen omkwamen, aldus de Schager Courant van 23 april van dat jaar. De boerderij werd met oud materiaal weer opgebouwd en in 1887 verkocht aan Jan Zutt. Zijn zoon Han (Johannes Jacobus) trouwde in 1903 met Anna Buijs. Tot haar overlijden in 1920 bleef zijn moeder Neeltje Zutt-Bruin bij hen inwonen. Han Zutt en Anna Buijs kregen meter verder oostwaarts. Daar ligt een pos (brug) over de ringsloot naar de Schaapkuil. Hier staan: het gemaal, het huis van Siem Ruiter en de woning van Dirk Stoop. (Nu: Schaapskuilweg 6 en 1). De kaai wordt breder We wandelen verder over de kaai, die vóór de boerderij van Klaas Klaver langs loopt. Hij kwam hier in 1919 wonen met een huishoudster en zijn twee dochters en zoon Dirk. Naast zijn stolp ligt een aanlegsteiger. In 1931 vraagt hij aan het polderbestuur waarom daar puin is aangebracht in plaats een schoeiiing, zoals bij andere aanlegplaatsen. De klacht zal onderzocht worden. In de notulen is echter niets terug te vinden of er iets aan deze klacht is gedaan. De kaai maakt een bocht naar links en vervolgens een bocht naar rechts. Vanaf dat punt wordt de kaai breder en gaat dan langs het lange huis van Siemen en Kees Jansen en de woning van Teeuwis Smit en Geertje Spaansen. Daarnaast staat een stolp van rond 1890, waarin vanaf 1928 Piet Kos en zijn gezin wonen. Vervolgens komt het huis, waarin ook nog Tinus Bruin de vrachtschipper heeft gewoond. Maar vanaf midden jaren dertig zijn Jaap Zutt, Dora Bakker en hun kinderen de bewoners. De kaai maakt een bocht naar links en vijftig meter verder staat de woning met de driekapper van Jan Noordstrand. Een oude foto De foto met daarop een kleine woning met een rieten dak is genomen rond 1921. Op het dak liggen enkele rijen Oudhollandse pannen om het regenwater, dat van het rieten dak afloopt, enigszins te zuiveren voordat het in de goot en regenbak komt. Aan de voorzijde zien we een raam en daarboven een houten deur met een bovenlicht. Op het dak staan een makelaar en een vierkante schoorsteen. Aan het huisje is een grote schuur met een piramidevormig dak gebouwd en ernaast een wagenloods. Rechts op de foto staat nog een stolp met een dubbel vierkant, die ook met riet is gedekt. Deze afbeelding geeft een goed beeld van hoe de doorsnee huizen en boerderijen in Waarland er bijna honderd jaar geleden uitzagen. Minstens zo interessant zijn de personen die op de foto staan. Hierover vertelt de vijftien kinderen; op jonge leeftijd overleden er vier. De jongens zijn: Cor, Piet, Jaap, Dorus, Jochem, Arie en Joop en de meisjes: Trien, Nel, Gré en Annie. Verdriet bleef Han Zutt niet bespaard. Zijn vrouw overleed op 48-jarige leeftijd; hun jongste dochter was toen nog geen twee jaar oud. Het zal hele opgave voor hem geweest zijn om het gezin bij elkaar te houden en de kinderen op te voeden. De kaai loopt verder voor de boerderij van Zutt langs en draait dan een 100 I Vlnr: Trien, Annie, I Gré en Nel Zutt. r*

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 25