24 De boerderij uit 1887. Op de achtergrond de woning van de familie Noordstrand. De pos (brug) verbindt de familie Zutt met de familie Ruiter. Piet Zutt trouwde met Annie Ruiter en Arie Zutt met Jannek Ruiter. Uit de notulen van de Waarlandspolder. 17 mei 1932 Ten huize van de secretaris. Ingekomen een schrijven van het bestuur van de Bond van Groote gezinnen behelzende een verzoek om bij de gunning der puinlevering ten behoeve van de polder Waarland zoo mogelijk rekening te houden met de groote gezinnen. De Heeren waren allen van oordeel dat het gewenscht was om indien dit gevoegelijk kon er rekening mee te houden. Vier biljetten waren ingeleverd nl. J. Hoebe voor de prijs van f 3,35 per m3 van Bruin Jz. f 3,34, S. Groen f 2,95 en van J. Noordstrand f 2,80. De voorzitter zegt dat de prijs hem meevalt, hij had vernomen dat de prijs der puin dit jaar hoog was en nu blijkt het geheel normaal te zijn, wat nu het prijsverschil betreft hij meende dat het verschil van dien aard was dat het zoo even genomen besluit inzake voortrekking van een groot gezin gewettigd was. Bovendien is de laagste inschrijver geen ingezetene van polder Waarland en een vrijgezel, die het werk zelf toch niet uitvoert. Terwijl de heer Groen er zijn brood mee moet verdienen voor zijn gezin. De levering werd gegund aan de heer S. Groen. Men besloot minstens 125 m3 te bestellen. het ook tot de taak van de molenaar om het sluisgeld te innen. Dit betekende voor hem extra werk, waarop hij niet zat te wachten. Het leek het polderbestuur daarom beter om een aparte sluiswachter aan te stellen. Hij kon de sluis pachten en had tevens vrij wonen in het nieuw te bouw sluishuis. In 1924 werd Dirk Veldman tot sluiswachter benoemd en hij werd opgevolgd door de kinderen van de familie Hoogeboom en de laatste was Siem Groen Szn. Veel onderhoud Vanaf de sluis vervolgen wij ons pad naar het zuidoosten. Het eerste deel loopt langs een stuk rietschoot en vlak vóór het huis van Piet Noordstrand komen we weer terug op de kaai. De woning van de familie Noordstrand-Kraakman is gebouwd in 1917. Piet stopte in dat jaar met het molenaarswerk en werd tuinder. Door het vrij intensieve gebruik vraagt dit stuk kaai veel onderhoud. Niet alleen vormt het de dagelijkse route van de kinderen van en naar school, vanaf 1919 wordt het op zon- en feestdagen ook gebruikt door de kerkgangers; eerst naar de boerderijkerk en later naar de nieuwe kerk. In de notulen van het bestuur van de Waarlandspolder van 1931 lezen we hierover: Bij de heer P. Noordstrand blijkt de kade eenige verzwaring nodig te hebben en er zal getracht worden wat specie uit een akker daar ter plaatse te krijgen waarmede zal de binnenkant dan wat worden verzwaard. Het daardoor ontstane gat kan dan weer worden volgemodderd. Ook besluit men om dit gedeelte te beschoeingen. In deze crisisjaren zijn alle inkomsten van harte welkom. In een brief van de Bond van Grote Gezinnen aan het polderbestuur uit 1932 wordt met klem gevraagd of iemand uit Waarland met een groot gezin het benodigde puin mag leveren. Het verzoek heeft resultaat gehad, want in hetzelfde jaar wordt de levering aan Siem Groen gegund. Hij kan 125 kuub puin leveren. Toch was deze gunning kennelijk eenmalig, want enkele jaren later wordt 30 m3 puin besteld bij Habbé in Alkmaar ter verzwaring van de kade bij Han Zutt, op de scheiding met de Schaapskuil. Verbrand in 1885 Ten tijde van de invoering van het Kadaster in 1832 stond er op de plek waar we nu zijn aangekomen een huismanswoning. Deze woning was toen in het bezit van Hermanus Bakker. In 1885 was de familie Groothuizen eigenaar van deze stolp. In april brandde de kapitale boerenplaats af. De brand nam zoo schielijk toe dat de bewoners

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 24