23 Huisnummering In 1860 werd de gemeente Haringcarspel in de wijken verdeeld. Zo kreeg de Schagerwaard en Slootgaard de letter C en de Waarlandspolder de letter D. Ieder huis of schuur kreeg toen ook een nummer. Met enige regelmaat veranderde de huisnummering. Dit kwam o.a. doordat er woningen bij kwamen. Maar het gebeurde ook wel dat er een andere route werd genomen en dan was het alsof de gezinnen verhuisd waren, maar in werkelijkheid was dat niet zo. Zo had bijvoorbeeld Klaas Klaver in 1919 nr. D 59, in 1921 D 83 en later D 105. Vandaar dat bij onze wandeling, om onduidelijkheden te voorkomen, de nummers vaak weggelaten zijn. In 1956 is deze manier van huisnummering afgeschaft. Toen ging men over op straatnaam en nummer. Deze foto is genomen rond 1920 vanaf ongeveer de huidige Kerkstraat 79. Vlnr: De woning van de familie Noordstrand, de molenboet, de Waarlandsmolen en de boerderijkerk met daarachter de schoorsteen van het gemaal. schrijft daarover: Nu de R.K. hulpkerk, die niet aan de weg staat, in gebruik is genomen, zijn ook maatregelen getroffen ter verbetering der paden tot genoemde hulpkerk. Bewoners van een flink gedeelte der polderkade hebben gezamenlijk dit gedeelte behard met sintels aangevoerd uit Alkmaar: eenigen hekken zijn voorzien van poortjes zoodat klimmen niet meer noodig is, kortom, deze menschen hebben door eendrachtige samenwerking veel goeds tot stand gebracht. Hierbij moet nog worden vermeld dat, molenaar Antoon Broersen voor de veiligheid van de kerkgangers de molen niet liet draaien gedurende één uur vóór tot één uur na de kerkdiensten. Voordat we weer verder wandelen, staan we even stil bij de boerderij van Cees Blankendaal. Na de inwijding van de nieuwe kerk, wilde pastoor Vollering de noodkerk onmiddellijk verkopen. Dit was een impulsieve gedachte van de parochieherder, maar omdat het kerk bestuur en het bisdom geen geschikte koper konden vinden, was verhuur voor lopig het alternatief. De eerste huurders waren Dirk Dekker Andz. en zijn vrouw Geertje Klaver en daarna o.a. de familie Ligthart-Doodeman. In 1935 werd de boerderij uiteindelijk verkocht aan Klaas Borst uit Alkmaar en werd Gert Dekker Hzn. de huurder. Een gemaal uit 1877 Het tweede deel van de fictieve wande ling loopt van de boerderijkerk naar de stolp van Klaver. De kaai van de Waarlandspolder volgt in de omgeving van de Waarlandsmolen niet langer de ringsloot, omdat daar niet alleen de uitlaat van molen maar ook enkele rietschoten liggen. De route gaat eerst over de molensloot, daarna na zo’n 100 meter rechtsaf en dan weer over diezelfde molensloot.(Zie de voorkant van Toendertoid). Bij de molen loopt de route over de uitlaat en gaat dan richting de sluis. Ondertussen zijn we het stoomgemaal gepasseerd. De herfst 1876 was extreem nat. Vele van de nog te veld staande gewassen zijn als verloren te beschouwen. Het vee kan ternauwernood voedsel vinden, zonder door het water te waden. En de kinderen worden geregeld met schuitjes naar school gebracht, meldt de Heldersche Courant van 22 oktober van dat jaar. Het bestuur van de Waarlands- polder stond voor de keus: verbetering aanbrengen door het plaatsen van een tweede windwatermolen of door het bouwen van een stoomgemaal. Er werd besloten om een gemaal te bouwen. De ketel met een lengte van 3 m. en een doorsnee van 1.40 m. werd geleverd door de Ijzergieterij De Prins van Oranje te ’s Gravenhage. Van 1877 tot 1906 heeft de ketel dienst gedaan, daarna werd hij vervangen door een nieuwe van de machinefabriek ’t Hondsbosch uit Alkmaar. Na de verkaveling, zo rond 1950, is het stoomgemaal afgebroken. We zijn aangekomen bij de woning van de sluiswachter. De eerste jaren behoorde

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 23