Mook, 6 juni 2013. 16 Pater Jan Daniël Bakker - directeur van het VSKB Administratiebureau - met zijn staf. Zomer 1963. Bron: Communicantes, met de biografie van Jan D. Bakker in voorbereiding. Pater Drs. Jan Daniël Bakker. Overleden op 23 april 1982 en begraven op het kloosterkerkhof te Nijmegen. een boekenman geworden. De VSKB- leden konden hun orders voor boeken plaatsen met idealiter 30 procent rabat. De bestellingen liepen als een trein. Vanaf 1969 was hij de directeur van het wereldwijde boekenverzendhuis World Library Service, een voortzetting van de Bestelcentrale. Inderdaad wereldwijd: aangesloten waren 1696 bibliotheken, 1542 uitgeverijen e.d. uit 52 landen en 3238 vaste afnemers, verspreid over 81 landen. Het middelpunt en secretariaat was al lang niet meer het vertrouwde kloosteradres aan de Heyendaelse weg 290, maar sinds 1959 een nieuw gebouwd kantoor, een semi- permanente bouw, aan de Kanunnik Faberstraat 7. De brochure vermeldde: Managing Director Drs. J.D. Bakker. Correspondentie kon worden gevoerd in Engels, Nederlands, Duits, Frans, Italiaans, Spaans, Portugees, Zweeds, Noors en Deens. Stichting Communicantes Naast zijn World Library Service droeg Jan Bakker zorg voor de door hem bedachte Aktie Communicantes, sinds 1974 officieel de stichting Communicantes. De kerk achter het ijzeren gordijn was zijn passie geworden. Maar dan wel in de geest van de kerkelijke veranderingen en vernieuwingen van zijn tijd. In de jaren ’60 en ’70 groeide Jan Daniël Bakker uit tot zelfbenoemd vertegenwoordiger van de Nederlandse kerkprovincie in Oost-Europa. Kardinaal Bernard Alfrink liet zich door hem adviseren over de kerk achter het IJzeren Gordijn. Broer Piet heeft wel eens gezegd dat Jan nooit uit de illegaliteit was gegaan: na zijn verzetswerk tijdens de Duitse bezetting ging hij verder met geheime acties voor de kerk in Oost-Europa, die door de communisten werd onderdrukt. Herinneringen Acht jaar lang, tot zijn plotselinge dood in 1982, heeft hij met hart en ziel gewerkt aan zijn laatste grote project. De stichting is nog altijd gehuisvest in het eigen gebouw in Brakkenstein, al staat het op de nominatie te worden gesloopt. Veel herinnert daar nog aan hem. De ordners met internationale correspondentie, zijn bureau, de boeken kasten, de staander met de enorme rol pakpapier, de ouderwetse bascule-met- gewichten voor het wegen van de post pakketten, de rekken met vakjes voor te verzenden tijdschriften, een ingelijste portretfoto met pijp van hem. Tussen dit alles, verdeeld over diverse vertrekken, had hij de laatste jaren ook een bed staan. In het klooster kwam hij minder en minder. Op de roosters van de Eeuwigdurende Aanbidding kwam hij al lange tijd niet meer voor. Herinneringen uit Nijmegen aan pater Bakker, de oudste zoon van JP Bakker en Neeltje Scholten en de vierde priesterzoon van de St. Wulfram- parochie uit Waarland. Geraadpleegde bronnen: In de tekst en bij de foto’s zijn de bronnen vermeld. Met dank aan: Joop Bakker JPzn., Jos Bakker Dzn., Nance Bakker-Mooij, Cora en Lisette Dekker, Arie Groen, Han Hunsche, Frans Hoppenbrouwers. Frans Hoppenbrouwers werkt aan een biografie over Pater Jan Daniël Bakker S.S.S. (1914-1982). Verschijningsdatum: 22 juli 2014.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 16