14 Huwelijksmis van Piet Bakker en Nance Mooij in de kerk van de H.H. Ursula en Gezellinnen te Warmenhuizen door heerbroer pater Jan Bakker op 16 april 1952. Zijn familie Als rechtgeaarde huisvrouw was moeder Neeltje erg schoon van werken en kwam, op zijn Wesfries gezegd, wat stossig over, als iemand met verbeelding. Jans broer Cor herinnerde zich nog hoe er met de klompen werd omgegaan. We woonden recht tegenover school. De klompen werden op zaterdag boend en wit, dan kon je verder thuisblijven, want je moest ’s maandags met witte klompen naar school. Moines waren te middag al smerig en die van Jan bleven tot maandag schoon, dus ik kreeg altijd op m’n kop. Ik denk, dat Jan op z’n handen liep. JP had vier broers: Jan, Cees, Piet en Dirk. Ze waren nogal verschillend van aard. JP was een Pietje Precies. Wanneer hij onkruid op zijn land zag staan, plukte hij dat en stak ’t vuiltje in zijn zak. Bij zijn familie en bij de Waarlanders stond hij bekend als eigenzinnig en moeilijk in de omgang. In 1923-1924 zijn enkele tuinders in Waarland begonnen met het telen van tulpen. Onder hen waren JP en zijn van theologie en kerkgeschiedenis is zijn vertaling van een kleine studie van F. X. Arnold over het Concilie van Trente. Van de besluiten van het Concilie van Trente, gehouden in de periode 1547-1562, zijn nog allerlei sporen van zuivering terug te vinden in de moderne geloofsverkondiging en liturgieviering. De diepgang van de materie, de gron digheid van het betoog en de vereiste kennis van het Duits typeren de theoloog, de historicus en zijn talenkennis. Hoe en waarom JP met zijn zoon Joop uit Waarland vertrok, is in 1981 beknopt beschreven door zoon Piet, die toen inmiddels een ervaren CDA-politicus was. Het naar buiten keren van het dorp is gekomen na de ruilverkaveling. Toen is men gaan motoriseren. Vader las nooit een boek, maar hij had wel de ruilverkavelingswet van ’48 bij hem. Want hij was wel zo’n felle tegenstander. ’t Was wel een ondemokratisch stelsel: iemand die niet kwam stemmen, werd geacht vóór te stemmen. Er werd een lijst van stemgerechtigden gemaakt en daar bleef je op staan en ook al overleed je dan werd je nog bij de vóórstemmers gerekend. De middenstanders die brandden hun vingers niet aan die strijd tussen voor- en tegenstemmers en gingen dus niet stemmen: want als ze vóór stemden mochten ze niet leveren bij de tegenstemmers en omgekeerd, dus gingen ze niet en stemden ze vóór. Vader Bakker had goed land en heel schoon land. Hij stuurde het personeel broers Piet en Dirk. Vanaf 1928 teelden ze ook irissen. ‘t Waarland bloeide helemaal op, weet zijn zoon Joop, die nu in Angelapark in Warmenhuizen woont, zich nog te herinneren. Er waren goede jaren, maar ook slechte. Toen na de oorlog de verkaveling aan de orde kwam, was JP teugen. Daarom besloot hij zijn land te verkopen. Hij vond zijn schoonzoon Ans Dekker geen goede tuinder en daardoor werd Jan Nuijens de nieuwe eigenaar. Deze kocht het land voor geldbelegging en voor de contractteelt, en Ans Dekker werd de huurder. Meer vertrouwen had JP in zijn zoon Cor, toen deze enkele jaren daarvoor f32.000,- nodig had voor een bedrijf aan de Laanweg. Met een moei zaam verkregen hypotheek van de bank en het nodige geld van zijn vader kon Cor het tuinbouwbedrijf kopen. Joop, de jongste zoon van JP en Neeltje Scholten, trouwde op 18 september 1952 met Diep Mosch. Hetzelfde jaar nog verhuisde het jonge paar naar Warmenhuizen, Oostwal 124, een in tweeën te bewonen tuinderswoning met een schuur waar wel 10 spoorwagens inkonden. Joop en Diep trokken in de ene helft, vader en moeder in de andere. Een jaar of vijftien geleden zijn huis en schuur gesloopt.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 14