12 Een maatglas, dat als kelkje diende. Een pleisterdoosje als ciborie en aspirinebuisjes, waarin hosties werden binnengesmokkeld. Uit: Govaert, 1949. De Berckt in Baarlo. Met dank aan de historische vereniging De Borcht. werd vrijgelaten, zonder meer lovend over de inzet en resultaten van zijn congregatiegenoot. Pater Bakker heeft de natuur van ’n foxterrier; als hij zich ergens in vast bijt, laat hij niet meer los. West-Fries van geboorte zet hij met een koppige vasthoudendheid door, totdat hij zijn doel bereikt heeft...Nauwelijks waren wij, bewoners van De Berckt gearresteerd, of pater Bakker kwam in beweging. Hij ging voor ons zorgen!... En hij bleef zórgen tot het einde van de oorlog, zo niet meer voor ons, die reeds in vrijheid waren, dan voor andere priesters, die in Amersfoort of Vught of ergens in een gevangenis verbleven. Wat een reizen heeft hij gemaakt naar officiële en niet-officiële instanties, naar familieleden, naar kloosters en bisschoppelijke paleizen, ja zelfs naar het hol van de leeuw: het hoofdbureau van de S.D. in den Haag. Als een speurhond zocht hij naar eventuele lekken in de bewaking om contact te krijgen met de gevangenen.en had hij een opening ontdekt, dan kwam er een stroom van berichten en smokkelwaar naar binnen. In de frontlinie Op 4 september 1944 begonnen de Duitsers weg te trekken uit het door hen sinds augustus 1943 bezette klooster in Brakkenstein. De bevrijders naderden. Pater Bakker komt uit Baarlo, schrijft pater Jan Beurskens in het kloosterdagboek. Overal heerst nu het lawaai van geschut, geallieerde vliegtuigen zijn het doelwit. Intussen oogsten de broeders hun aardappelen. Grote gezinnen mogen 100 kilo kopen, kleine gezinnen 50 kg. Tegen lage prijzen. Veel mensen uit Brakkenstein moesten voldoen om nog geldig te zijn. Hosties konden zo klein en dun worden gebakken, dat ze, naar een lumineus idee van hem, in grote hoeveelheden in aspirine-buisjes verpakt het kamp werden binnengesmokkeld. Consecratie ervan vooraf was dan niet meer nodig. Allerlei liturgische aankleding en attributen konden worden weggelaten, had navraag bij de aartsbisschop, kardinaal De Jong, hem geleerd. Vele gevangenen vierden, zittend op de rand van de bedden rondom een priester als Sjef Govaert, de meest sobere missen die men zich kan voorstellen. In de ogen van Jan Bakker ging Govaert overigens minder voorzichtig te werk dan hij zich in deze situatie kon veroorloven, op het gevaarlijke af. Wanneer pater Govaert zijn Amersfoortse hostieleverancier P Beckers bij een ontmoeting in het kamp eens luidruchtig tot meer activiteit maant, kost dat hem een standje. ‘Kerel, wees toch voorzichtig! Je brengt Beckers en mij en jullie allemaal in gevaar schreef Bakker hem in een binnengesmokkelde brief. Bakkers niet onverstandige voorzichtigheid riep ook weerstand op bij familie leden van gevangenen, aan en voor wie hij clandestiene brieven doorgaf. Brieven die door hem soms werden gecoupeerd door er te riskante stukjes uit weg te laten, bij voor beeld passages met namen. Tot ergernis van de ontvangers van door hem eigenhandig overge schreven brieven. Niettemin is het oordeel van Govaert, die na ruim 9 maanden op 17 mei 1944

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 12