I 1 r j W7 .X' J 11 Interieur van de rectoraats- kerk van het Allerheiligste Sacrament te Brakkenstein. Er waren verder een klooster en een juvenaats- gebouw of kleinseminarie, gebouwd in 1923. In 2010 is alles vervangen door een appartementencomplex, waarin een nieuwe kerk, een nieuw klooster en de bestaande kloostertuin zijn geïntegreerd. van iedere tegen het Duitse Rijk gerichte handeling. Het was een groot moreel dilemma. Bij niet tekenen wachtte het transport naar een werkkamp in Duitsland, in het andere geval verklaarde men zich loyaal aan de bezetter. De universiteit sloot vanaf 10 april 1943, de datum dat de verklaring moest zijn ondertekend, zelf haar deuren.Uiteindelijk werd de loyaliteitsverklaring slechts door twee Nijmeegse studenten getekend: zij reisden op eigen gelegenheid af naar het ministerie om daar hun handtekening te zetten. Robert H.W. Regout S.J., hoog leraar Volkenrecht, en Titus Brandsma O. Carm., hoogleraar Geschiedenis der wijsbegeerte en Mystiek, werden wegens verzetsactiviteiten gearresteerd. Beiden overleefden het concentratiekamp in Dachau niet. Tijdens het vergissingsbombardement van Nijmegen op 22 februari 1944, waarbij meer dan 800 mensen om kwamen, gingen ook vele gebouwen van de universiteit verloren. In maart 1945 werden aan de universiteit de colleges officieel hervat. Het diploma behorende bij het twee jaar uitgestelde doctoraalexamen van Jan Bakker is gedateerd 4 april 1945. In die twee jaar van studie-onderbreking is hij vanuit de kloosters in Baarlo en Brakkenstein nauw betrokken geweest bij hulp aan onderduikers en gevangenen. Broeinest van verzet Op zaterdag 14 augustus 1943 viel de Sicherheitsdienst binnen in De Berckt in Baarlo. Huisoverste pater Kockx, kapelaan Jean Slots uit Weert en zeven postulanten werden meegenomen naar de SD-post in Maastricht. Ze werden ervan verdacht hulp te verstrekken aan onderduikers of zelf onderduikers te zijn. Tussen de postulanten bevond zich Piet Bakker, de broer van Jan. Ongetwijfeld heeft de ene broer ervoor gezorgd dat de andere vanuit Waarland een schuil plaats kreeg om zo te ontkomen aan de Arbeitseinsatz. Waarschijnlijk zijn al deze onderduikers in Baarlo op een of andere manier wel familieleden of bekenden geweest van paters of broeders van de Congregatie. Jos Govaert is niet in Baarlo opgepakt maar een dag later in Beugen bij Boxmeer, waar hij verbleef als retraiteleider in een nonnenklooster. De hele Baarlo-groep is op 7 oktober naar het Polizeiliches Durchgangslager in Amersfoort gebracht. (Zie Toendertoid 42). Jan Bakker is ook in Maastricht opge stapt en onopvallend meegereisd. Jean Slots herinnerde zich dit nog: Pater Bakker van Baarlo had achterhaald dat wij zouden afreizen en was present. Hij deed alle moeite ons een koffertje met boterhammen te overhandigen, wat later in Venlo lukte. Jan bleef in Venlo achter. De gevangenen, inclusief zijn broer Piet, reisden verder, zonder nog te weten waar de reis zou eindigen. De reis verliep zeer gunstig, vervolgt Slots, We konden gezellig praten. We kregen een Duitse krant in handen en konden ons op de hoogte stellen van de ontwikkeling der krijgsverrichtingen van de laatste weken. We waren allen blij dat we uit de cel waren en voortaan van elkanders gezelschap konden genieten. We waren erg benieuwd en huiverig voor wat de toekomst ons zou brengen. Van het station Amersfoort liepen we langs een omweg naar het kamp. Illegale gevangenenzorg Van toen af zette Jan Bakker zich in om, al reizende en schrijvende, afwisselend vanuit Baarlo en Brakkenstein, contacten te verzorgen tussen gevangenen en het thuisfront. Illegale gevangenenzorg 14 Augustus 1943 - medio Sept. 1944, luidde zijn omschrijving. Hij deed zijn best de groeiende vraag naar pastorale zorg binnen het kamp te ondersteunen, in het bijzonder de mogelijkheden voor liturgie-vieringen. De geïnterneerde priesters vernamen van hem aan welke minimale eisen liturgievieringen l'*'ï - - ■«31 st-. van het AllerK Sacrament rff ®il fejjj ‘r X v,< Kfr< 7 r s ZX ^7

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 11