UIT HET DAGBOEK VAN GEERTJE ZUTT-BORST Een keuze gemaakt door Nelly Kuijs 34 Mijn oma, Geertje Zutt-Borst, heeft vanaf 1966 tot en met 1978 een dagboek bijgehouden. In een kleine agenda schreef ze elke dag haar belevenissen op. We beginnen op 9 januari 1966. Mijn oma kwam toen terug uit Canada waar ze drie maanden op bezoek was geweest bij Joop en Annie. Tijdens haar verblijf daar is haar 12-jarige kleindochter Trudy aan de gevolgen van een kwaadaardige hersentumor overleden. Uit haar dagboek is een keuze gemaakt en aan de tekst is vrijwel niets veranderd. Als verduidelijking is er in cursief een enkele keer wat bijgeschreven. Bij het schrijven van haar dagboek in 1966 woont Geertje Zutt- Borst aan de Hogebrugweg 9. Haar oudste dochter Marie (1920) is getrouwd met Piet Kuijs en ze wonen aan de Kerkstraat. Jan (1921) en Corrie Dekker kwamen in het ouderlijk huis toen Geertje haar nieuwe woning betrok. Joop (1924) is gehuwd met Annie Ruiter en ze wonen in Canada. Nin (1927) is verhuisd naar Limburg en is getrouwd met Leo Ramakers. Gerard (1929) woont nog bij zijn moeder. De jongste dochter is Afie (1930). Zij is woont met haar man Cor Manshanden in Amsterdam. Nico (1935) is getrouwd met Truus Dekker en ze wonen ook in Amsterdam. 9 januari 1966. Om vijf voor half acht komen we na een voorspoedige reis op Schiphol aan. Blij dat het er op zit. Al gauw zie ik Gerard en Cor met zijn kinderen Marianne en José staan. Dan in de auto naar de Hogeweg in Amsterdam. Even gepraat onder het genot van een kopje koffie. Afie had inmiddels een paar warme kruiken in bed gelegd. Daarna naar bed, eerst wel wat liggen draaien, maar toch spoedig in slaap gevallen. Om kwart voor 12 word ik wakker. Om half een te kerk en na afloop zijn Nico en Truus er. Met hen ga ik naar huis. De vlag hangt uit bij Jan en bij de buren Stoop en Kok. Marie en Piet, Jan en Corrie zijn ter begroeting aanwezig. Met bloemen, taart, ook één van tante Marie, en een cake van Chris Wever en Mia Bruin word ik verwelkomd, een nieuw klokje op de schoorsteen en een nieuwe stofzuiger van Gerard. Wat hebben ze me een mooie dag bereid. 11 januari. Ik ben om ruim 8 uur opgestaan en aan het werk begonnen, de deur maar wat open, want o het is zo koud overal. Wat een verandering, bij Joop en Annie was het overal zo lekker warm, dat moet eerst weer wennen hoor! ’s Nachts heb ik de slaapkamerdeur open en overdag als ik aan het werk ben ook de kamerdeur, in de keuken het straalkacheltje op halve kracht dat scheelt veel, maar het is ook lekker koud in buiten en er valt af en toe wat sneeuw. Vanmiddag Buurvrouw Stoop op visite en later komt ook Jaap, weer gezellig hoor. Gerard komt om 5 uur thuis. Hans en Elly, kinderen van Jan en Corrie, komen op bezoek en blijven tot 9 uur, mooi om ze allen weer eens te zien. 15 januari. Het is lekker vriezend weer met af en toe wat sneeuw. De pekelwagen rijdt rond en de gladheid is spoedig verdwenen. Gerard is weer naar de koolboet, ze maken weer een partijtje klaar voor de veiling en ik maak verder het huis klaar, toen eerst een kopje thee drinken en Gerard haalt nog wat bloemen, wat zo gezellig staat. Jan en Corrie komen, wij zitten t.v. te kijken en na wat gepraat te hebben over van alles en nog wat gaan wij laat naar bed. Geertje Borst werd op 12 maart 1897 in Waarland geboren. Ze trouwde in 1919 met Jan Zutt en ze gingen wonen in een stolp nabij de houten Hooge brug. Uit hun huwelijk werden negen kinderen geboren, waarvan er twee op jonge leeftijd overleden. Midden jaren dertig, tijdens de aanleg van het kanaal Alkmaar-Kolhorn, werd de boerderij gesloopt en een deel van de druivenkas moest verplaatst worden. Er werd een nieuw huis gebouwd en dat kreeg de naam de Verandering. Niet lang heeft Jan Zutt van dit alles kunnen genieten, want hij overleed op 28 augustus 1940. Hij was toen 44 jaar oud. Geertje wist met haar zoons het bedrijf voort te zetten.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 34