Indiëgangers en het thuisfront 33 Arie Bakker was ingedeeld bij het Korps Mariniers. Op 2 april 1948 vertrok hij naar Nederlands-Indië en op 10 oktober 1949 kwam hij terug in Waarland. Na de oorlog moesten vele jonge mannen hun dienstplicht in Nederlands-Indië vervullen. Voor henzelf, hun familie en het dorp een ingrijpende gebeurtenis. Het Katholiek Thuisfront probeerde door het sturen van brieven en pakketten een brug te slaan naar de jongens in de tropen. Een paar brieven zijn bewaard gebleven, één van mei 1947 en de ander van november 1949. Aan het begin en het eind van de militaire acties. Het Thuisfront was een kleine groep actieve, meelevende Waarlanders.Voorzitter Gerrit Stoop schreef over de sport. Gerda Jonker behandelde de dorpsnieuwtjes en bij mevr. Dekker-Oudeman maakten ze de pakketten klaar, die o.a. met Kerstmis verstuurd werden. Van te voren was er overleg wat ze er in konden doen. Geen chocola want dat smolt onderweg. Ze deden de ronde om geld, kaas en rookwerk te verzamelen. Dat geld haalden ze binnen met inschrijflijsten, net als de collecte op bruiloften en andere feestelijkheden. De kapelaan schreef als aalmoezenier, de vertegenwoordiger van de parochie, altijd het eerste artikel. Waarschijnlijk werden de eerste brieven met de pen geschreven. Later typte Piet Zuijdam ze uit. Met carbonpapier ontstonden doorslagen op dun papier vanwege de portokosten. Het verblijf in zo’n ver land met het daaraan verbonden gevaar, gaf aanleiding tot be zorgdheid: Maar jongens, we zullen er het beste van hopen. Moed verloren al verloren. Maar ook tot verbondenheid: In de kerk van Waarland hangen de foto ’s van u allen die in Indië zijn, met de beeltenis van Maria ’s Altijddurende Bijstand. De gevolgen voor ons dorp waren ingrijpend: Het ziet er naar uit dat als we van de herfst weer beginnen, de meesten van ons daar bij jullie in Indië zitten. Er gaan van de week weer een viertal jongens varen. Zo zachtjes aan houden we niet veel meer over. En opluchting aan het einde van de acties: Het gaat nu al aardig, er is al een heel stel thuis: Arie Bommer, Arie Plijter, Cor Bruin, Piet Bruin, Jaap Pater en Arie Bakker. En nu zitten Wim Bleeker en Cor Stoop weer op de boot naar huis. Ja zeker, ik weet wel, ieder wil graag naar huis en dat is goed ook, want Oost West Thuis Best en dat geldt voor allen. In de brieven speelden de nieuwtjes over het dagelijks leven in het dorp de hoofdrol: de overledenen, het weer, de schoonmaak, de plannen voor een jeugd huis, het werk op het land en de verkaveling. Uitgebreid werd er verslag gedaan van het bevrijdingsfeest op 5 mei 1947. Waarland pakte flink uit met een optocht met een vlaggenparade en het planten van de vrijheidsboom op de hoek bij C. Bruin. ’s Middags waren er volksspelen op het sportterrein en ’s avonds een veteranenwedstrijd: Dat was weer ouderwets hoor, een massa publiek en een prachtwedstrijd. Waarland, 4 maart 2013. N. Slagter. De opstelling van de voetbalwedstrijd op Bevrijdingsdag 1947 was als volgt: doel G. Jonker, achter T. Bruin Pzn, N. Pancras, midden P Kuijs, D. Bekker, voor D. Ruiter, D. Knijn, W. Dekker Hzn, Jn. Stoop en Jo. Broersen. Ze namen het op tegen: doel D. Pater, achter S. Groen Azn, H. Koevoets, midden P. Bekker, Jb. Bakker, A. Boekel, voor: K. Bruin Jzn, A. Ruiter, A. van Ophem, Jn. Bruin en G. Smit. Opvallend is dat bij het eerste elftal de elfde man ontbreekt. DANKBETUIGING Bij onze terugkeer uit In donesië betuigen wij langs deze weg onze hartelijke dank aah alle belangstel lenden, die deze dag voor ons tot een onvergetelijke hebben gemaakt- JAC. PATER A- BAKKER Waarland, 21 Oct. 1949

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 33