MICHIELSKNAPEN 31 De St. Aloysiusban. Het datumstempel op de achterkant van de foto geeft 21 april 1941 aan. De foto is genomen bij Foto Ris, Gedempte Nieuwesloot 87 Alkmaar, na een gewonnen wed strijd van de drie bannen. Vlnr achter: André Bruin Piet Roozendaal, Dirk Bakker, Nico Kuijs, Piet Noordstrand, Jan Bruin. Voor: Joop Zutt, Wim Dekker, Reinier Dekker, Herman Stam, Piet Danenberg. Bij de St. Michiels- knapen hoorde een uitgebreid beloning- en bevorderingsysteem. Eerst was je aspirant, daarna volgde de eisen- kaart voor de installatie en dan de bevordering tot koningsdienaar. De andere rangen waren koningswacht en konings- strijder. In het archief komt ook de titel baanderheer voor, maar het is niet bekend wat dat inhield. ik punten voor de ban. Bij de andere ban vertelde weer iemand over iets anders. De Aloysiusban, waar toe ik behoorde, won. Als beloning gingen we naar Ris in Alkmaar om op de foto te gaan. We staan daar staan in ons uniform op. Maar zoals eerder gezegd, door de oorlog raakte alles uit zijn verband. Daar kwam bij dat kapelaan Van der Heijden overgeplaatst werd na de plotselinge dood van pastoor Vollering. Dat was toen de gewoonte, zegt Piet en vervolgt: Mijn mening is dat het een machtige tijd was. Ik denk er met veel plezier aan terug. Het lijkt nu of ik er vele jaren bij geweest ben, maar het ging maar om een paar jaar Het doek viel in 1942 toen de Duitsers de jeugdbewegingen ver boden. Heel jammer. Tijdschriften, werkmappen en liedjes Voor de leiders van de SintMichiels- knapen waren er tijdschriften en werk mappen. Bij de tijdschriften was het maandelijkse periodiek De Jonge Wacht dat in 1940 al zijn 27e jaargang had en het blad de Katholiek Jeugdleider, met in februari 1941 de 37e jaargang. Daarnaast waren er eenmalige uitgaven zoals De Installatie van een Heraut. Uiteraard was er in de uitgaven veel aan dacht voor het jeugdwerk zoals het leggen van knopen. Opvallend is dat in de publi caties het woord bezetting niet voortkomt. Wel staat in de editie van De Katholieke Jeugdleider op 15 februari 1941 vermeld dat de uniformlevering vertraagd is en wellicht niet binnen korte tijd mogelijk is. die toen allemaal een plekje in Noord- Hollandse parochies gevonden hadden. De kampdagen tegen de dorpen in de omgeving waren altijd heel bijzonder. Die waren dan op het voetbalveld tegen over de kerk. Als we begonnen stonden we allemaal in carré opgesteld. Soms deden er wel honderd jongens aan mee. We studeerden dan een yell in, heel indrukwekkend. Na het appél kreeg je een plek toege wezen, gemarkeerd met paaltjes en touw. Daar binnen maakte je een keukentje. Daar kreeg je punten voor. Dan proefden we het eten. Nico Kuijs was onze kok, die kon er wat van. Maar ook verspringen en hardlopen hoorden er bij. Zelf kon ik heel goed hardlopen. Dat was belangrijk voor het halen van punten. We gingen ook naar Langedijk en Oudorp. Maar, zegt Piet, dat is maar een paar keer geweest. Dan waren er ook nog de fietstochten. Per ban dan gingen we met Reinier Dekker mee. Zoals op een zondag naar Schoorl. In de duinen zijn we daar nog een keer verdwaald. We hadden de zon niet goed in de gaten gehouden. O ja, er zijn nog een keer onderlinge wedstrijden tegen de bannen van de St. Michielsknapen geweest. Die duurden enkele weken. Voor elk onderdeel kreeg je punten. Zo moest ik iets vertellen over een won der in Alkmaar. Zo verdiende ASPIRANTEN - K A A R T VOOR

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 31