30 Kapelaan met misdienaars Deze foto is in 1939 genomen met het afscheid van kapelaan Van der Heijden. Hij gaf de aanzet tot de eerste bloeiperiode van de jeugdbeweging in Waarland. Zijn vertrek werd dan ook betreurd. Hier poseert hij voor de laatste keer met de misdienaars. Vlnr achter: Herman Stam, kapelaan Van der Heijden, Piet Noordstrand, Arie Bakker, Jan Smit. Midden: Joop Bakker, Adriaan Bruin, Jan Zutt, Gerard Zutt, Bakker. Voor: Gert Stam, Arie van Ophem, Aldert Stam, Jaap van Schagen, Veldman. Piet Noordstrand in de tuin van zijn huis in Harlingen, januari 2013. Sint Michielsknaap Piet vertelt verder: Het waren leuke avonden. In de ban waren functies, zo was er de schildknaap die moest de wet opzeg gen aan het begin van de bijeenkomst. En er was de vlaggenwacht. Die droeg uiteraard de vlag. We had den met elkaar uitvoerin gen voor onze ouders op Christus Koning. En met Kerst voerden we een kerstspel op. Je had een kaart om eisen te halen, ook op kerkelijk gebied. De leider van de ban was de hopman. Meester A. Schmeddes, onderwijzer aan de lagere school, was de baas van alle bannen, hij was de baljuw. De kapelaan was de aalmoezenier. Je had een proeftijd, dan was je aspirant-lid, die tijd kon je gebruiken om je uniform bij elkaar te sparen. De installatie tot Sint Michiels- knaap was in de kerk. Dat was heel speciaal. Elke St. Michielsknaap werd persoonlijk door de kapelaan geïnstal leerd. Ze waren dan soldaten voor Christus. Ook op kerkelijk gebied moesten we eisen halen. Of het niet te kerkelijk was? Nee hoor, zegt Piet lachend, want uit de kerk was het weer gewoon jongens onder elkaar. Dan was het een echte jongensclub. Prachtig mooi. Door de oorlogsdreiging werd echter al les anders. Zo was er de mobilisatie van het leger, eind augustus 1939, net met de Waarlander kermis. Daardoor stopte op maandag de kermis, aldus Piet, toen was er geen kamp meer. Dat zat zo. We gingen op de fiets naar Schoorldam. Daar zouden we op de boot van Alkmaar Packet gaan die voer met ’pakketjes van en naar Alkmaar en Den Helder. Maar door de mobilisatie ging de boot niet en daarom konden we niet naar Texel. Het werd nog erger. Van de bezetter mochten we niet meer in uniform lopen. De wekelijkse bijeenkomsten gingen wel gewoon door en ook in de zomer waren er wedstrijden tegen andere dorpen zoals: Tuitjenhorn en ’t Veld. Kapelaan Van der Heijden was een neomist en hij kende veel kapelaans uit de omgeving. Logisch want hij kwam uit een klas van dertig priesters Ik zat bij de Sint Michielsknapen in een groep van tien jongens en dat noemden ze een ban. In het begin waren er drie bannen. Je had de Don Boscoban, de Aloysiusban en de Tarcisiusban. Van de Don Boscoban was Cor Beemsterboer de leider en Piet Zuijdam was daar lid van. Bij de Aloysiusban was Reinier Dekker de leider en ik was één van de leden van die groep. Dan had je nog de Tarcisius- ban waar Piet Rohof de scepter zwaaide. Van drie bannen groeide het later uit tot wel zes bannen. Daar werden Jan Zutt en Bertus Bruin, die later geëmigreerd is, de leiders van. De bannen bij elkaar leverden een cohort op. Dat was het hele spul bij elkaar. We droegen een uniform, bij elkaar gespaard met zegeltjes. Het bestond uit een donkere corduroybroek en een groen overhemd. Toen er een aalmoezenier in de regio overleed, gingen we zelfs in de rouw. We kwamen één keer in de week, op de woensdag, bij elkaar. Dat was bij Van Ophem, de Sint Jansknapen ’s mid dag en de Sint Michiels- knapen, ’s avonds. Piet denkt met plezier aan deze gees telijke terug: Het was een pracht vent! Wat die allemaal niet voor elkaar kreeg; zo richtte hij de KJC op, dat was de Katholiek Jeugd Cen trale. Dat was echt iets Waarlands met bijvoorbeeld een damclub en het bobspel, een bord met schijven en vier zakken aan de punten. Van de damclub waren, naast mij, Piet Zuij- dam, Cor Bakker van Jan Bakker, de schoonvader van Ans Dekker, lid. Bij die damclub kwam steeds meer jeugd en vandaar uit ontstond de Kruisvaart. Meester Schmeddes was de chef. Die is er maar kort bij ge weest, denkt Piet, toen kwam Siemen Groen en die deed het ook goed.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 30