r p 7 29 Op maandag 21 augustus 1944 werd kapelaan Verspaandonk benoemd tot leraar aan het Seminarie Hageveld te Noordwijkerhout. Juist op deze dag, twee jaar geleden, deed hij zijn intrede in Waarland. Daar juist op dat moment ook het prachtige jeugdwerk was opgeheven, kon hij niet zoveel doen aan de mannelijke jeugd als zijn voorganger Vriesekoop. Toen Van der Heijden op 30 augustus 1939 overgeplaatst werd, nam kapelaan Chr. Vriesekoop het stokje over. Hij is er maar kort geweest, name lijk tot 21 augustus 1940. Zijn opvolger kwam pas twee jaar later. Het is waar schijnlijk dat pastoor Velzeboer het jeugd werk toen onder zijn hoede heeft genomen. Daar kwam in 1942 een einde aan. De Duitse bezetter verbood in ons land de jeugdwegingen en de opheffing van de Kruisvaart volgde. Piet Zuijdam schrijft ook over de orga nisatie van de Kruisvaart: Er waren drie rangen te verdienen: koningsdienaar, koningswacht en koningsstrijder. De kruisvaart werd opgericht door kapelaan Van der Heijden en later overgenomen door kapelaan Vriesekoop. Ik heb nog een foto waarop staan de volgende leiders: Directeur kapelaan Vriesekoop en de herauten Jan Zutt, Bertus Bruin, Piet Rohof, Cor Beemsterboer, Reinier Dekker, Piet Kuijs en Simon Groen. En dan volgt een lange lijst met de leden van de Kruisvaart. Dat waren er maar liefst 72! Piet Noordstrand Een leeftijdgenoot van Piet Zuijdam is Piet Noordstrand. Op 13 mei 1925 zag hij het levenslicht. Hij woonde aan de Kerkweg (nu: Kerkstraat 41), trouwde met Jopie Jaspers, de oudste dochter van makelaar Jan Jaspers, en woont tegenwoordig in Harlingen. Piet denkt met veel genoegen terug aan zijn jeugd jaren in Waarland. Over zijn tijd bij de Kruisvaart, weet hij zich nog veel te herinneren: Ja, ik was toen lid van de Kruisvaart en wel van de Sint Michiels- knapen. Ik zal toen zo’n 13 a 14 jaar geweest zijn. Het was toen een roerige tijd want in augustus 1939 was de mobilisatie. In 1938 kwam kapelaan Van der Heijden naar Waarland. Hij was de eerste kapelaan in de parochie. Pastoor Vollering was toen wat ziekelijk en overleed in 1939. De kapelaan was jong en actief. Piet Zuijdam Over zijn jaren bij de Kruisvaart, kregen we de aantekeningen van Piet Zuijdam, geboren op 20 december 1924. Hierin staat onder meer het volgende: Van 1939 tot 1941 was ik lid van de Kruisvaart waar ik het tot koningdienaar bracht, de hoogste rang. De Wet van de kruisvaarders was als volgt: Wij kruis vaarders gaan fier op Christus Kruis. Verenigen ons dikwijls met Christus in de Heilige Communie. Zijn rein, eerlijk en trouw. Zijn spaarzaam, matig en een voudig. Zijn goed voor iedereen. En een voorbeeld voor allen. Toch heeft hij voor beide congregaties en vooral voor de K.A. (Katholieke Actie) en de kerk prachtig werk verricht. Herman Stam met de vlag van de Kruisvaart: Cohort St. Wulfram Waarland. De foto is genomen door Foto Ris in Alkmaar en er staat achterop: voorjaar 1940. Op 17 augustus 1942 trad kapelaan J.A.J.M. Verspaandonk aan. Hij verbleef hier twee jaar tot 4 september 1944. Toen werd hij leraar aan het seminarie Hageveld. Heijden in 1939 de grote promotor bij de oprichting van de Kruisvaart, met de St. Michielsknapen voor de oudere en de St. Jansknapen voor de jongere jeugd. En hij was er de eerste directeur van. Door het enthousiasme van deze geeste lijke, de leiders en leidsters, groeiden deze verenigingen als kool. Er was wel een terrein om te spelen, maar ze hadden geen eigen clublokaal. De bijeenkomsten von den plaats in café De Posthoorn. In een brief uit 1940 aan het bisdom staat: Wij hebben 150 jongens jongeren in de Kruis vaart en St. Jansknapen. Zij komen bijeen in een café bij gebrek aan een jeugdhuis. Wij moeten nodig ge zellen oprichten maar het gemis aan ruimte houdt ons tegen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 29