28 In het bisdom Haarlem In ons land kwam uit de patronaten de katholieke jeugdbeweging Jonge Wacht (1928-1942) voort. Het had veel elemen ten van scouting maar was niet zo streng. In het bisdom Haarlem richtte men in 1933 een vergelijkbare organisatie op en die werd de Kruisvaart genoemd. Het viel onder de Katholieke Jongens Centrale (KJC) en maakte deel uit van de Katholieke Actie. De Kruisvaart was be stemd voor jongens tot zeventien jaar en de nadruk lag meer op spel dan bijvoor beeld bij de Katholieke Verkenners. En het was zeker de bedoeling de geestelijke vorming te begeleiden. Als vrouwelijke organisatie fungeerde de Graal-beweging. Zo hadden ze succes met hun lampions bij de jaarlijkse Stille Omgang. En ze trok ken op Allerheiligen langs de straten en grachten van Amsterdam. In 1936 gaven ze een defilé voor paleis Soestdijk. Zelfs het buitenland werd niet vergeten. Begin januari 1933, dus net voor de komst van Hitler, gaven ze in Berlijn een demonstra tie. In dat jaar telde de Graal maar liefst tienduizend leden. Ook in Waarland hoorde men van de Graal. Daarom vond er op 26 mei 1933 een bespreking plaats om over te gaan tot de oprichting van de meisjesvereniging ’De Graal’. Drie leidsters uit de parochie zullen op een cursus te Schagen de vor ming ontvangen. In augustus zullen zij op het eiland Texel nog een speciale cursus volgen, om zich te bekwamen voor het nuttige werk dat ook onze parochie voor de vrouwelijke jeugd zal geschieden. De hoofdleiding berust bij ’Tiltenberg’ te Vogelenzang, bij de ’Vrouwen van Nazareth’, die zelf hier een afdeling zullen oprichten. Een zgn. ’graalsfeer’ en een korfbalveld zijn aanwezig tot nuttige en aangename werkzaamheden van de graalleden. Maar dan stopt het. Navraag bij ouderen in ons dorp leverde geen aanknopings punten op dat de Graal er daadwerkelijk gekomen is. Het is dus waarschijnlijk bij een initiatief gebleven. Piet Noordstrand vertelt hierover: Ik weet wel dat de Graal in deze omgeving voor kwam maar het was niet zo algemeen als in andere delen van het bisdom. In Waarland heeft het niet bestaan. De Kruisvaart In Waarland kwam de Kruisvaart wel tot grote bloei. Dat hield verband met de komst van een kapelaan. Jarenlang had pastoor Vollering de parochie in zijn eentje bestierd. Maar hij werd ouder en het dagelijkse parochiewerk viel hem steeds zwaarder. Daarom deed het kerk bestuur een beroep op de bisschop om een kapelaan te sturen. Het verzoek werd ingewilligd en op 28 augustus 1938 kwam kapelaan Th. van der Heijden. Een neo mist, jong, net van het seminarie en vol dadendrang. Nu was het in de tijd meestal zo dat een kapelaan, mede vanwege zijn leeftijd, de jeugd onder zijn hoede nam. Jongerenwerkers bestonden in die tijd niet. Zo werd kapelaan Th. van der Op deze ansichtkaart, met als poststempel 4 december 1939, wenste Arie Bakker, namens de Kruisvaart, dienstplichtig militair P. Groot een Vrolijk St. Nicolaas. De leiding stond er ook op: directeur Th. v.d. Heijden, baljuw A. Schmeddes en de herauten R. Dekker, J. Zutt, P. Rohof, B. Bruin, O. Beemsterboer (mogelijk C. Beemsterboer, red.)en S. Groen. De Graal In deze jaren wist de Graal de meeste aandacht te trekken. Deze vorm van jeugdbeweging was opgericht en uitslui tend actief in het bisdom Haarlem. En bestemd voor meisjes in de leeftijd van zestien tot achttien jaar. Een soort tegen hanger van de Kruisvaart en de gezel lenverenigingen voor jongens. De Graal stond onder de bijzondere bescherming van bisschop mgr. Aengenent. Maar meer dan dat: hij steunde het met volle kracht. De afdelingen in het bisdom waren alleen aan hem verantwoording verschuldigd en niet aan de pastoor zoals bij alle andere organisaties. Bij de parochieherders ver oorzaakte dat veel irritatie. Na de dood van mgr. Aengenent vond er dan ook een reorganisatie plaats. De leden van de Graal trokken volop de aandacht door hun spectaculaire optreden. Ze droe gen dan kleurige uniformen, capes, hoeden en mutsen Zwierige vlaggen voerden zij trots mee als ze demonstratief door steden en dor pen marcheerden. Regelmatig voerden ze massaspelen op, waaraan duizenden leden deelnamen. o CD •a. ce'

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 28