27 In 1941 werden van de jeugdbeweging een aantal foto’s op het schoolplein genomen. Vlnr achter: Wim Bakker, Siemen Bakker, Joop Bakker, Jan Dekker, Cees Zutt, Cees Stoop, Piet Volkers, Piet Stam. Midden: Arie Bakker, Wim Bleeker, Herman Stam, kapelaan Vriesekoop, Piet Noordstrand, Nico Kuijs, Siem Ruiter Voor: Veldman ,Arie van Ophem, Adriaan Bruin, Jan Zutt, Aldert Stam, Gerard Zutt, Gert Stam. Omdat ze voortkwamen uit het geloof speelde idealisme een grote rol. Dat zie je terug in hun doelstelling, namelijk om de wereld winnen voor Christus. Namen van jeugdbewegingen uit die tijd waren de Eucharistische Kruistocht, de Graal, de Kajotters en Kajotsters, de Kruisvaart en Jonge Wacht. Allemaal gekenmerkt door veel idealisme en met de nadruk op de vorming van de meisjes en jongens tot degelijke jonge katholieke vrouwen en mannen. Maar ze waren ook gericht op het apostolaat buiten de eigen kring, dus op de verspreiding van het geloof. Daarbij werd jammer genoeg de wereld wat te eenzijdig als de vijand gezien. Met dit soort jeugdbewegingen waren de bisschoppen het van harte eens. Maar op de Padvinders, de neutrale jeugdbeweging van Baden Powell, hadden ze het niet zo begrepen. Ook niet op de katholieke pendant, de Verkennerij, die bij hen als te elitair overkwam. Nee, bij de bisschoppen ging de voorkeur in eerste instantie uit naar het patronaat en later naar de Jonge Wacht. In het bisdom Haarlem werd dit de Kruisvaart genoemd. Een patronaatscommissie De ontwikkelingen in Waarland hielden nauw verband met wat er in katholiek Nederland gebeurde. De godsdienstvrij heid en het daaruit voortvloeiende herstel van de bisschoppelijke hiërarchie, leidden in onze streken tot een groeiend zelfbe wustzijn. In 1854 werd de Sint Martinus- kerk in ’t Veld gebouwd, die van Tuitjen- horn volgde in 1859 en Heerhugowaard- En, o ja, er was ook nog de Maria Congregatie, een vorm van katechese-onderwijs. Alle schoolvrije katholieke meisjes werden geacht daar deel van uit te maken. Noord in 1910. Waarland bleef niet achter. Er kwam een eigen parochie met een in 1922 gebouwde Sint Wulframkerk en een rooms-katholieke school in 1924. Ook de ontwikkelingen in het bisdom voor wat betreft de jeugdbewegingen, gingen aan het kerkbestuur niet voorbij. Zo was pastoor Vollering er diep van doordrongen dat de jeugd een belangrijk deel van de parochie vormde. De situatie hier vroeg bovendien om actie. Dat was nodig omdat er veel grote gezinnen wa ren. Na de lagere school was er voor de meeste kinderen geen vervolgonderwijs. Ze werden in het arbeidsproces opgeno men. De jongens hielpen mee op het land en de meisjes zochten een baantje in de huishouding. Het was voor de jeugd dus werken geblazen en hun schaarse vrije tijd moesten ze zelf invullen. Om de tijd te doden kwamen de jongens na het avond eten bij elkaar. Op een hoek van de straat of bij een publicatiebord. Het Westfriese woord beurse betekent: wat kletsen met elkaar en de nieuwtjes doornemen. Maar soms bleef het daar niet bij en lag het uit halen van kattenkwaad om de hoek. Voor een goede tijdsbesteding en om de jeugd van de straat te houden was in het bisdom Haarlem het patronaat in het leven geroepen. Voor Waarland had pastoor Vollering hier op 11 februari 1924 een patronaatscommissie aangesteld. Het doel van deze groep was om terreinen te ver werven om de jeugd bezig te houden. De pastoor, secretaris Dirk Doodeman en de leden J.P. Bakker en D. Zutt gingen aan de slag. Ze hadden succes, want op 9 maart kregen ze van een parochiaan 12 snees land. Grond, gelegen tegenover de pastorie. Het terrein werd zo’n beetje klaar gemaakt voor sport, maar de start was nog erg primitief. Het begin voor een echt sportterrein was er echter. Deze patronaatscommissie heeft zich waarschijnlijk ook bezig gehouden met het organiseren van activiteiten voor de jeugd op de zondagavond. Maar hier is niet veel over bekend.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 27