Waarland, 23 januari 2013. 23 Op 1 augustus 1970 brandde de stolp van Arie Bakker totaal af. honderd jaar geleden de familie Bakker- Portegijs zich vestigde. Freek Stoop en zijn gezin woonden aan de ringsloot tussen de Waarlands- en Bleekmeerpolder. Zijn woning was eerder bewoond door de families Schrama en Groen. Rond 1955 wilde Freek Stoop zijn bedrijf uitbreiden en hij koos voor verplaatsing naar de Waarlandsweg. Zijn oude huis met de twee oude boetjes werden gesloopt en er kwamen een nieuwe woning en een grote schuur voor in de plaats. Alleen de driekapper bleef staan. Nadat het bedrijf in 2007 werd verkocht, moest de woning aan de Waarlandsweg plaats maken voor een grotere schuur. Alleen aan de driekapper in het land was nog te zien hoe de oude Westkade gelopen had. Maar dat duurde niet lang, want ook deze laatste herinnering aan het verleden is sinds een paar jaar afgebroken. Van schuur tot woning In 1938 zijn het huis en de stolp van Piet Bruin Mz. verkocht aan Gert Groen Szn. De oude stolp bleef als schuur in gebruik. Na de oorlog werd een deel hiervan inge richt als onderkomen voor de welpen en de verkenners. Mogelijk heeft men toen de naam ’t Ouwe Huis bedacht. Som mige ouderen in Waarland zullen nog Toen de jeugdbeweging in de jaren daar na een ander onderkomen kreeg, eerst in de oude paardenstal bij de kerk en daarna in het Jeugdhuis, werd de stolp weer in zijn geheel voor opslag gebruikt. In de zomer van 1959 overleed Gert Groen plotseling. Zijn bollen, aardappelen en kool stonden nog op het land. De leden van de Onderlinge Hulp bij Ziekte kwamen zijn vrouw te hulp en zorgden er voor dat voor de winter alles van het land was. De woning en ’t Ouwe Huis werden te koop gezet en vervolgens werd Jan Zutt Azn. de nieuwe eigenaar. In 1969 kocht Ad Cocu de stolp en hij verbouwde het tot een weekendhuis. In de jaren daarna werden bij de gemeente Harenkarspel de regels voor bewoning gewijzigd en in 1991 kreeg de familie Vrijsen toestemming t Ouwe Huis als woning te gebruiken. En ook zij weten niet dat deze stolp uit 1850 ooit de naam Het Verkeerde Hek heeft gehad. het optreden van Herman Stam met zijn sprekende pop herinneren. En misschien ook nog de dag, waarop hij met een paar voorname heren uit Engeland op bezoek kwam en hij uitgebreid vertelde hoe hij de Waarlandse jeugd vermaakte. Op het eind van dag viel één van die heren door de mand. Hij versprak zich en toen moest Herman bekennen dat het geen Engelsen waren, maar mede- studenten van het seminarie. Tot slot In onze volgende Toendertoid leest u over het laatste deel van de fictieve wandeling, dat begint bij ’t Ouwe Huis en eindigt bij de spoorlijn. Met dank aan: P Bruin Jz., J. Jaspers Jzn., C. de Jong- Bakker, J. Zutt Azn., J. Zutt Jzn. Geraadpleegde bronnen: -Regio Archief Alkmaar.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 23