19 In 1934 kocht Freek Stoop een huis aan de kaai. Daarna liet hij deze driekapper bouwen. Even nog verder terug in de tijd. Arie(n) Kroon Cz. had rond het midden van de 19e eeuw veel land in de Waarlandspol- der met daarbij verschillende huijsmans- woningen, zoals de in 1859 herbouwde stolp van de grootouders van Piet Bruin. Op ongeveer 500 m. afstand van deze boerderij liet hij drie jaar later nog een boerenwoning bouwen. En in datzelfde jaar een stukje zuidelijker een renteniers- huis. De boerenwoning werd in 1918 gekocht door Piet Bakker en het huis in 1934 door Freek Stoop. Minder onderhoud De denkbeeldige wandeling gaat verder. Zo’n honderd meter voor de stolp van Jongejan lag een rietschoot. Verder stonden aan dit deel van de kaai twee woningen. De eerste was de stolp van Piet Bakker Jzn. en de tweede het huis van Freek Stoop. Vóór de aanleg van de Waarlandsweg in 1882 gebruikte men dit stuk kade als voetpad. Dat veranderde, toen vanaf die nieuwe weg naar de twee genoemde wo- Piet Bruin Jz. weet zich ook nog een voorval te herinneren. In de jaren vóór de oorlog waren teeltvergunningen nodig voor o.a. tulpen en voor bewaarkool. Had men die niet of was de vergunning gebruikt, dan verbouwde men een ander product. In Waarland zag je toen verschillende akkers met graan. Financieel leverde dit niet zoveel op, maar beter iets dan niets. In de maand augustus werd er gemaaid en daarna gedorst. Ali Mulder stond dan met zijn dorsmachine bij de stolp, die voorheen van schipper Tinus was. Jan en Jacob Stoop hadden daar in de ringsloot een schuit vol met tarwe aangelegd. De volgende morgen was de schuit gezonken en al het graan was nat geworden. Jacob Stoop had zwaar de pest in en hij was onder de dorsmachine gekropen. Zijn zwager Ali reageerde hierop: ’Jacob ga er niet als Lord Wanhoop bijzitten. Doe iets, gooi het graan uit elkaar, want over een paar dagen is het meeste wel droog.’ ningen paden werden aangelegd. Daar door was aan dit deel van de Westkade minder onderhoud nodig. In de notulen uit die periode wordt hier over alleen in 1940 iets geschreven: Bij de wed. P. Bruin wordt 8 a 10 meter batting op de bestaande gemaakt en bij G. Jongejan de kade aangevuld. Verder moet G. Jongejan de kade bij zijn land op hoogte brengen. Ook krijgt de kade bij F. Stoop 4 a 5 m. schoeiing. Deze boerderij is nu nog de oudste van de Waarlandspolder en is eveneens ge bouwd in opdracht van Arien Kroon Cz. Uit stukken van het Kadaster blijkt dat hij in 1850 op perceel E 153 deze huijs- manswoning liet neerzetten. Nadat Arie Kroon in 1877 overleed, kwam de boer derij in bezit van zijn zoon Cornelis. In december 1887 stond in de Schager Courant een aankondiging van een Openbare Verkooping op 3 en 10 januari 1888 bij opbod en afslag in de Herberg van Teunis de Jong in het Waarland: 1. De Boerenplaats genaamd ’Het Ver keerde Hek’, in de gemeente Harenkar spel, bestaande in Huismanswoning, Boet, Wagenhuis, Erf, Werf, Wei- en Bouwland, samen groot 23 Bunders, 61 Roeden, 25 Ellen, behoorende tot de nalatenschap van den Heer Cs. Kroon Ariensz., in het Waarland overleden. 2. Twee stukken Wei- Een verkooping Aangekomen bij ’t Ouwe Huis (nu: Nieuwe Polderweg 5). Oudere Waar- landers weten nog dat deze boerderij zó heette. Een andere naam voor deze boer derij was: Het Verkeerde Hek. Nu was een hek voor een boerderij in die tijd niets bijzonders, maar waarom het een verkeerd hek was, vertelt de geschie denis (nog) niet.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 19