16 De boerderij Akerendam of’t Hol. De oude Westkade In de raadsvergadering van de gemeente Harenkarspel van 22 april 1929 werden overeenkomstig het voorstel van B en W aan de toen bestaande wegen in Waarland namen gegeven, zoals de Waarlands-, Kerk- en Nieuwboerweg en de Weel-, Veluwe- en Hoogebrugweg. Op grond van hetzelfde besluit werd de kade vanaf De Weel tot de spoorbrug Oostkade en vanaf de spoorbrug tot het perceel sectie E 1698 van J. Groen Westkade genoemd. sloot tussen de Waarlands Polder en Slootgaarder Polder wordt afgedamd aan de oostzijde daar dezelve begint aan de Waal, en aan westzijde bij het huis van Jan van Zeelst. Dit verzoek aan het bestuur van het Geestmerambacht werd door alle ingelanden van beide polders ondertekend. De toestemming kwam, de dammen werden aangelegd en de kadijk van de Waarlandspolder werd geslecht. De specie die hierbij vrij kwam, gebruik te men om de rietlanden, die daar lagen, vruchtbaar te maken. Aan de west-, zuid- en oostkant van de Waarlandspolder is de kade nog tot de ver kaveling van rond 1950 in tact gebleven. Er wordt met u een denkbeeldige wande ling gemaakt over de Westkade tussen de jaren 1920 en 1940, beginnende bij Jan Groen aan de noordzijde van de Waarlandspolder. Vóór 1600 zijn er van dit gebied bijna geen kaarten gemaakt of documenten geschreven. Dit komt pas na die tijd. Op de kaart uit 1602 van de drooggemaakte Verder stelde het polderbestuur bij de jaarlijkse rondgang in het voorjaar van 1930 vast dat er puin moest worden aan gebracht op de kade tussen Jan Groen en Jan Zut. Twee jaar later merkte men dat er opnieuw een zwakke plek in de kade was ontstaan. Om het onderhoud nog een paar jaar te kunnen uitstellen, werd de kade met een paar hekken afgezet. Pas in 1940 kwam het tot een grondige aanpak, toen werd bij de Akerendam acht meter schroeiing aangebracht en tegenover Arie Schrama (nu: Ringvaartweg 50) ook nog eens vier meter. Veel zwakke plekken Tussen de Akerendam en de brug bij het Roodpannenhuis had de dijk een hoogte van ongeveer een meter. In de notulen van de Waarlandspolder staat meerdere malen dat het onderhoud van de Westkade veel aandacht vroeg en in het bijzonder het tracé tussen de Akerendam en J. Zut, de bewoner van het Roodpannenhuis. Zoals in 1922: den heer J.P. Bakker vraagt met het oog op de hooge kosten van het schoeingswerk of het niet mogelijk is dat het verboden zou worden om het vee langs de kade te laten grazen. Dit zou de groei der rietschok zeker bevorderen en alszoo het schoeings- werk verminderen. Slootgert van Gerrit Dirksz. Langedijk staat ook een huis met een kapberg in het Waertland ingetekend. Op deze plek stond later de boerenplaats Akerendam, in de volksmond wel ’t Hol genoemd. Deze boerderij was jarenlang in bezit van de familie Sluijterman van Loo en Jan Bakker was toen de huurder. In het najaar van 1925 werd tijdens een openbare ver koop deze stolp met een aantal percelen wei- en rietland voor f 6.089,- verkocht. Jan Groen werd toen de nieuwe eigenaar. (Zie: Toendertoid 30). Een klein stuk verhard Jan Zut en Neeltje Moras hebben in 1920 voor f 1.440,- het Roodpannenhuis ge kocht. Op het dak van hun woning stond het jaartal 1752. Ze woonden daar een paar maanden en toen ging de vlag uit bij de inwoners van het zuidelijk deel van de Speketer. Er werd namelijk een loop brug aangelegd tussen de Waarlands- en Speketerspolder. De Schager Courant

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 16