Mook, 20 november 2012. Beschietingen door vliegtuigen Bron: Waarland van Toen deel 3. 13 Het was 24 augustus 1944. Een viertal arbeiders, onder wie Siemen Roozendaal, was bezig met het schoonma ken van de sloot langs de spoorlijn. Om een uur of vier in de middag kwam er een trein langs richting Schagen en op datzelfde moment verscheen er een vliegtuig. Het dook naar beneden en begon te schieten. Met een spervuur van kogels probeerde het toestel de trein te raken. De mannen zochten dekking aan de kant van de sloot. Angstig hielden ze zich schuil. Ze durfden niet te kijken, maar hoorden wel dat het vliegtuig een tweede keer de trein beschoot. Het ging allemaal razend snel. Toen de trein verderop was, werd deze opnieuw door een aantal vliegtuigen tegelijk aangevallen. Aanvankelijk dachten ze dat alleen de trein schade had opgelopen. Maar even later zagen ze wat er allemaal was aangericht. Siemen Roozendaal was bang, dat ook zijn huis was getroffen. Hij woonde namelijk met zijn vrouw Bets Westmeijer en twee jonge kinderen aan de Oostkade. (Op deze plek staat nu de woning van de fam. van de Giesen, Oostkade 29). Gelukkig waren zij Een kantoorbaan Piet Bakker werd geboren op 1 maart 1924 als zesde kind van Jan (J.P.) Bakker en Neeltje Scholten, een Waarlands gezin dat uiteindelijk zeven kinderen telde. Ik werkte tot m’n negentiende in Waar land, meestal op het land. Ik heb ook nog anderhalf jaar in de bakkerij van Lou Groen gewerkt en was de knecht die het tot dan toe het langst volgehouden heeft. Dat waren dagen van ’s morgens vijf of zes uur tot ’s avonds elf uur. Voor twee gulden per week. De verste klant zat heel in Hensbroek. Hij trouwde op 16 april 1952 met Nance Mooij uit Warmenhuizen, dochter van bakker Mooij. Ze kregen vier kinderen: Ferry, Raymond, Frank en Zita. Als ambtenaar heeft Piet Bakker niet stilgezeten. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan op 15 oktober 1945 als organisaties actief. Ogenschijnlijk is het een mooi verlopen ambtelijk en politiek bestaan, dat bij nader inzien toch diepe sporen vertoont van zijn onderduikperiode. naar binnen gevlucht en bleven zo ongedeerd. Bij de familie Rohof, die in het spoorhuis woonde, zaten de gaten in het dak en waren de ramen vernield. Dit was ook het geval bij het huis van Jaap Bleeker. Minder goed liep het af met Piet Bakker. Hij zat op dat moment aan tafel en werd door een kogel in zijn schouder geraakt. Met een schuit is hij toen door de buren naar de Weelbrug gebracht en vandaar vervoerd naar het ziekenhuis in Alkmaar. Ook de boerderij (nu: Slootgaardweg 2) was danig geraakt. Het was een enorme ravage. Het was niet de enige keer dat een goederentrein met munitie door Engelse vliegtuigen werd bestookt. Zo ook op 12 september van dat jaar in Schagen. Door de enorme ontploffing werden het station en verschillende huizen in de buurt zwaar beschadigd. Vele mensen raakten gewond. leerling-ambtenaar ter secretarie van Harenkarspel. Vanaf 1968 was hij lid van de directie van Openbare Werken van Voorschoten. Vanaf 1959 is hij in allerlei functies politiek actief geweest, als bestuurder voor de K.V.P en C.D.A, plaatselijk maar ook als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In 1985 trad hij, na een dienstverband van bijna 40 jaren, vervroegd uit. Piet Bakker overleed op 23 november 1994. Zijn vrouw Nance woont nog steeds in Voorschoten. Met dank aan: Annelies Bakker, Joop Bakker, Nance Bakker-Mooij, Cora Dekker, Lisette Dekker, Frans Hoppenbrouwers. Geraadpleegde bronnen: - Kamp Amersfoort, door Geraldien von Frijtag Drabbe Künzel, 2003. En in de tekst vermelde publicaties over kamp Amersfoort.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2013 | | pagina 13