WEG VAN DE PASTOOR (IV) Piet Kleverlaan 20 In de eerste drie delen van Weg van de pastoor heeft u kunnen lezen over pastoor J.J. Vollering als stichter, herder en grote weldoener van de parochie St. Wulfram. Dit laatste artikel over de Volleringweg begint met de jeugdherinneringen van Corry Smit-van Duin en vervolgt met de aanleg, de naamgeving en de verbeteringen aan deze weg. Een weg, aangelegd tijdens de verkaveling, en geworden tot een drukke doorgaande route. Een foto van vóór de verkaveling. U ziet Klaas Smit en zijn dochter Riet bezig aan de kool. Op de achtergrond de boerderij van Van Duin en de schuur van Dirk Bruin. Aan kerkepad Zo liep er een pad dwars door de Waar- landspolder naar De Weel. Het liep vanaf de boerderij aan de Westkade, voorheen bewoond door Groothuizen en daarna in tweeën door de families Zutt en Kamper, naar het loonbedrijf Bruin aan de Veluweweg. Vervolgens ging het een stukje langs de huidige Beemsterboerweg, dan rechtsaf over Corry Smit-van Duin vertelt Corry van Duin woont aan de Waarddijk, nu gemeente Heerhugowaard. Ze werd geboren in de boerderij, die tot 1939 was bewoond door de familie Groen en daarna twee jaar door Gert Kramer en Mart Volkers. Op deze plek staat nu de woning van de familie Dekker-Bruin, Volleringweg 7. Over de vroegere stolp weet Corry te vertellen: Mijn ouders woonden de eerste jaren van hun huwelijk in de Sloeierd. In het voorjaar van 1941 verhuisden ze naar de stolp in het Waarland. Ze laadden al hun huisraad en bezittingen in de schuit en zo kloetten ze naar hun nieuwe onderkomen. Bij de Waarlandsmolen kwamen ze de schuit van Gert Kramer tegen, want voor beide gezinnen moest alles tegelijkertijd in één keer worden verhuisd. Mijn vader huurde de stolp met daarbij een stuk land. Vóór ons huis liep een smal pad en naast ons huis was een molensloot. Er was geen waterleiding en elektriciteit, maar daar merkte ik als kind weinig van. We hadden ruimte om huis en daar kon je vooral zomerdag heerlijk spelen. Wel was het altijd uitkijken met zoveel sloten in de buurt. Toen we nog erg klein waren, moesten we in de box. Later werden de spoorlijn richting Oostkade. Het eindigde bij De Weel. Het pad werd ook wel het kerkepad genoemd, omdat tot november 1919 katholieken het gebruikten om naar de kerk in ’t Veld te gaan. Op de kadastrale kaart van 1882 staat zo’n vijfhonderd meter vanaf de stolp van Groothuizen de toenmalige boerderij van Siem Groen sr. en Neeltje Mak ingetekend. Later werd deze stolp bewoond door hun zoon Siem en zijn vrouw Neeltje Schrama. Toen Neeltje in 1930 overleed, trouwde Siem met Marie Molenaar. In 1939 werd hij aangesteld als sluiswachter en toen verhuisde het gezin naar het sluiswachtershuis bij de Waarlandsmolen. ot de jaren vijftig van de vorige eeuw telde de Waarlandspolder maar weinig wegen. Ze waren smal en maar wel bestraat: de Waarlands-, Kerk-, Veluwe- en Weelweg en de Nieuwboer- en Hogebrugweg. Verder lagen er ver schillende kaden en paden. Sommigen verhard, de meesten niet.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 20