Schagen, 5 juni 2012. 19 Bloedfanatiek en uiterst serieus. Co van der Gulik en Jos van der Gulik. had gooit. Daarna kon het spel opnieuw beginne en de winnaar mocht houwe, wat ie uit de pot had worpen. Teugenwoordig benne d’r woinig grint- padjes meer en ok bijna gien doolders. Ze hewwe wel op ’n skoolploin van die speciale knikkertegels met voor gefabriceerde potjes erin. Ze hoeve d’r niks meer an te doen. De joos speule den in ’t voorjaar knikkere. Ze zitte met hun vingers die knikkers in ’n potje te mieriken. En die de leste knikker erin wupt, heb alles. D’r skoine nag Neder landse kampioenskappe ok in te wezen. Hadde wai die vroeger maar, denk ik den. Den ging de gouwe plak vast nei Jos uit ’t Waarland. Lest ok nag speuld Een paar jaar leden was ik met de vrouw op vekansie nei ’t Griekse oiland Chios. ’t Was bar warm en ik effies an de flort langs ’t strand. Links en rechs mooie moidjes te koik. Ik ging met moin biene te water, verder hoefde ik niet. Ik zag tot m’n stomme verbazing de prachtigste doolders in zee legge. M’n koren stond te bloeie. Die moidjes hew ik legge leiten, maar ik hew heêl wat van die doolders meenome. Ze kwame zonder malheur deur de douane. Café De Posthoorn. De foto is genomen rond 1950. U ziet het winkeltje van Van Ophem, het café en rechts de woning van Van der Gulik. Toen de vekansie voorbai was, heb ik in moin klas in Tuitjetuut ’t spel gnappies uitloit an m’n joossies. Ieder kreeg ’n stien en wai nei ’t park achter de kerk. Deer loit ’n mooi skelpepadje en deer ken dut spel ok speuld worre. De joos ware bar pittig an ’t speule, totdat ien zo’n jochie ’t doódgooie met zo’n dool- der wat al te letterluk nome had en z’n stien teugen de ribbekast van ’n moidje gooide. ’t Liep goed of en iederien was enthousiast over ’t spel. Alles met mekaar gave ze ’t coifer: een dikke acht! An barrele ’t Spel was spannend en zat vol ver rassinge. Zo speulde op ien keer twai buurjoos van moin teugen elkaar en opiens krege ze ruzie toidens ’t spel. ’t Gevolg was dat die hele volle bus met tientalle stuiters over de streit werd skopt. Ik kon vrij goed mikke en had op ’n gegeven moment ’n bus met wel duizend sters. En al had ik ’r wat verloren of tekort nei me zin, den was ’t gien ramp, want boi ons thuis verkochte ze stuiters in plastiek zak kies en ik wist weer ze lage. Van ientje kon ik ’t zomaar nooit winnen en dat was van Jos van der Gulik. Jos hield van groot en die had gien stien, nei hai had ’t wat groter anpakt: type stoeptegel. Met zo’n grote stien won ie alles. Ien keer lag ’r van alles in de pot, ok ’n zood van die kalkknikkers. Jos gooide, mikke hoefde niet zo, en baf ...zoin slagskip landde middenin de pot en alles was an barrele. Grote klucht vanzelluf.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 19