'L ss ass 16 Als het nodig was, hielp Piet zijn broer Gert een handje. V.l.n.r: Gert, Brigit en Piet bezig met het planten van bollen, hierbij geholpen door jongens van Pater en Cor Poland. en hun drie kinderen naar de USA. Nog weer later deed Piet zijn werk als boekhouder in dienst van de LTB. Altijd met de fiets naar het werk. Hoofdrekenen kon hij als geen ander. Rekenmachines of computers waren aan hem niet besteed. Verknocht aan Waarland Vele Waarlandse lezers hebben Piet leren kennen als de man die de uit- leenbibliotheek organiseerde op zondag ochtend na de kerkdiensten. De boeken had hij zelf verzameld. Legendarisch is de vrijgevigheid van deze verstokte vrij gezel. Geen verjaardag in de familie sloeg hij over. Vivo-zegels spaarde hij voor uitjes met de oomzeggertjes naar Artis en pretparken of een rondvaart door de Amsterdamse grachten. Kinderen kenden zijn ruim gevulde snoepla, maar het feest van Sint Maarten sloeg alles. Piet Zuijdam was veruit het best bezochte adres tijdens de rondgang: hij deelde grote marsen en snickers uit en voor wie twee keer langs kwam kneep hij een oogje dicht. Driehonderd klanten hield hij als boekhouder in en rond Waarland bij. Rond 1 april was er altijd sprake van een stress-situatie. Schoenendozen vol bonnetjes werden als administratie aangeleverd. Het tarief van f 15 werd niet altijd voldaan. Ertegenover stond veel gezelligheid, waar hij graag gebruik van maakte. Een borrel, rookgerei en kaarten kwamen dan al gauw op tafel. De middenstandsvereniging had aan deze vrijgezel een goede penningmeester. En Toen zijn gezondheid achteruit ging, ruilde hij zijn huis aan de Jonkerstraat in voor een woning in Sabinahof. Hij bleef trouw de kerk bezoeken. Toen dit niet meer ging, volgde hij de mis op de tv. Zolang deze aan de gang was, hoefde je bij hem niet langs te komen. Een gelovige man, die er een opmerkelijke Maria-verering op nahield zoals bleek uit een na zijn dood teruggevonden Maria- gedichtje - ook zijn eigen moeder heette immers Maria. In een kast stond een trouw door hem bewaard Mariabeeld. Hij was geen spraakzame man. Zwijgzaam over de oorlogsjaren, zwijgzaam over zijn vrijgezellenstatus. Over zijn ongetrouwd zijn, heeft hij niet veel meer losgelaten dan de gevleugelde woorden: Trouwen is goed, maar vrijgezel het was niet de enige club of vereniging. In 1989 ging hij met pensioen. Vele kilometers heeft hij nog voor zijn plezier gefietst. Lange fietstochten, in een hoog tempo. Zijn technische onhandigheid speelde hem soms parten bij biljarten, een andere hobby van hem. Op de biljartclub sprak men wel van een Zuijdammertje, wanneer er weer eens door een te harde stoot een bal over de rand vloog. Piet met op de stang Jan Pieter Zuijdam, zoon van zijn broer Jan. Foto genomen tijdens Waarlander kermis in 1967. 7 E V wl 4

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 16