12 Granaathulzen zagen Bij aankomst in het definitieve werk kamp Watenstedt werd het overgebleven groepje ingedeeld in een van de tientallen barakken en voorzien van kampkleding. Te kiezen wat voor soort werk ze wilden doen, dat was er niet bij. Ze waren al meteen bij de fabrieksarbeiders ingedeeld, niet bij de landarbeiders. Tot de kamergenoten van Piet Zuijdam behoorden vijf bekenden: Dirk van Diepen en Piet Veldman uit ’t Veld, Jan Jong uit Oude Niedorp, Cor Wijnker uit Zijdewind en Jaap Kramer uit Waarland. Dat we op één kamer kwamen, hadden we zelf mogen regelen. Het werk en de sfeer op de werkvloer waren er alleen maar bij gebaat. Op het werk zagen ze ook Jan Rohof, die samenwerkte met Arie Burger uit ’t Veld. In 1944 zouden de geallieerden met bombardementen op 8 en 29 april, 20 en 29 juni en 5 augustus ook de People S Car Factory near Fallersleben zwaar beschadigen. De Waarlanders hadden verschillend werk op het complex in Watenstedt- Salzgitter. Jaap Kramer was tewerk- Kaartje van het complex met o.m. Watenstedt, Hallendorf en Salzgitter Piet Zuijdam kwam terecht op een afdeling waar kwaliteitscontroles werden gedaan. Hier werkte hij samen met een Fransman. Bijna zeventig jaar later herinnert hij zich het werk nog behoorlijk goed. Elke dag stonden we om zes uur op. De fabrieken lagen op grote afstand van de barakken. We moesten kilometers lopen, voordat we konden beginnen. We werkten van S morgens zes tot S avonds zes, waaronder twee keer een kwartier schafttijd en een half uur middagpauze, zittend tegen een muurtje. Op zaterdag werkten we tot twaalf uur, behalve als we de productie niet hadden gehaald. Nou, daar zorgden we wel voor, want op zaterdagmiddag werken, daar hadden we een hekel aan. Het was betaald werk. Er werd een uurloon van f 1,- en stukloon uitbetaald. Ik moest granaathulzen doormidden zagen. gesteld in de Stahlwerke, enorme fabriekshallen waar de oorlogsindustrie op volle toeren draaide. Hier werden bommen, granaten en kanonslopen geproduceerd. Hij werkte in drieploegen- dienst, met telkens een werktijd van acht uur. Jan Rohof kreeg een baantje in een olie- en benzinedepot. Het enorm uitgestrekte complex in Watenstedt-Salzgitter in Nedersaksen was onderdeel van de Hermann Göring Werke, met de hoofdvestiging in Berlijn. Het omvatte staalfabrieken, hoogovens, kolen- en ijzermijnen en wapen industrie. In Watenstedt-Salzgitter werden vooral pantser wagens, kanonnen, bommen en granaten geproduceerd. De oorspronkelijk 28 dorpen waren in 1942, intussen uitgebreid met tal van nieuwe Siedlungen, fabrieken en barakkenkampen, samengevoegd tot één stad. Watenstedt telde in 1944 tussen de 60.000 en 70.000 inwoners. Er werkten daar ook buitencommando’s van het nabijgelegen immense concentratiekamp Neuengamme. Te koop op het complex was er praktisch niets. Er was een kampwinkeltje, met een scheersalon ernaast. De Herman Göring Werke zijn lang buiten de vernietigende stadsbombardementen van de geallieerden gebleven, maar vanaf 14 januari 1945 veranderde dit ineens. Urenlang wierpen de vliegtuigen toen hun bommenlast af boven Salzgitter. Met dit industriecomplex was het toen gedaan, er kwamen grootscheepse opruimingen op gang en vooral ook overplaatsingen van de productie. In de laatste maan den van de oorlog werd Watenstedt tot een hel voor wie daar nog verbleven. Velen van hen zijn toen bezweken door ziekte en terreur, onder wie tientallen Noord-Limburgers die in de herfst van 1944 bij razzia’s waren opgepakt. Schandelah .•Hedwigsburg Baddeckenstedt Ringelhei Rivieren/ Kanalen Brunswijk schelde ."O -e- Spoorwegen Mlttelland Kanaal. Lichtenberg* A 27* Haerte* Altenhagen* Salzgitter/ Haverlah 1 I *Grol3 Mahner Dettum orf Wendesseru* .Weferlingen /jMDrütte Watenstedt X 'Barum

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 12