HERINNERINGEN AAN WATENSTEDT 1943 EN 1944 Siem Bakker Nzn. 11 Vanaf mei 1943 kregen duizenden Nederlandse mannen van de Duitse Arbeitseinsatz bericht dat ze zich moesten melden om in Duitsland te gaan werken. Zo ging het ook bij Piet Zuijdam. In februari 2011 heb ik hem opgezocht en hij vertelde mij zijn herinneringen aan die tijd in Watenstedt. Eigenlijk had ik hem nog meer willen vragen. Helaas overleed Piet Zuijdam op 24 februari 2012. Hij is 87 jaar geworden. De barakken van Lager 8 in Hallendorf met voortuinen. Foto uit 1939. Stadsarchief Salzgitter. Vertrek en aankomst Op zaterdag 19 juni 1943 vertrok er om drie uur een trein uit Alkmaar met ongeveer vierhonderd jongens van achttien jaar naar Duitsland. Daarbij waren onder anderen: Jan Bruin Jz., Jaap Beemsterboer, Wim Bleeker, Jaap Kramer, Jan Rohof en Piet Zuijdam uit Waarland. Deze laatste heeft overwogen of hij zou onderduiken. Maar bij de vraag: Waar moet je heen?, volgde hij het voorbeeld van de meeste anderen uit zijn omgeving. Hier kwam bij dat de schrik er goed in zat bij de Waarlandse bevolking als gevolg van het geweld dadige optreden van de Duitsers op 3 mei 1943, waarbij de jonge Piet Pater was doodgeschoten. Piet Zuijdam kende hem goed, hij was een achterneef van hem. Op de lagere school zat Piet Pater een klas hoger dan ik, maar doordat de vijfde en zesde klas waren gecombineerd, zaten we toch bij elkaar. Bij meester Van Baar, een hele goeie! Zondag 20 juni vertrokken ze met de trein van Hannover via Braunschweig naar Hallendorf. In Lager 8 werden we keurig opgevangen door jongens uit Groningen en Drenthe, die daar al eerder waren aangekomen. Wel was het Waarlandse groepje intussen uiteengevallen, want Jan Bruin, Jaap Beemsterboer en Wim Bleeker werden naar het wat verder gelegen Fallersleben getransporteerd. In Fallersleben werd al vanaf 1939 aan grootse nazi-plannen voor oorlogs- voertuigen gewerkt maar ook aan de ontwikkeling van een Volkswagen. Het staal moest worden geproduceerd in de nabije Hermann Göring Werke te Watenstedt en Salzgitter. De reis ging via Amsterdam, Amersfoort, Hengelo en Oldenzaal. Om zeven uur ’s avonds kwamen ze net over de grens in Bentheim aan, waar even werd gerust. Tegen middernacht arriveerde de trein in Hannover. Daar belandden ze in een gebouw waar veel te weinig bedden waren. Maar degenen die een bed wisten te bemachtigen, kwamen van een koude kermis thuis, want het wemelde er van de vlooien. ecennia lang hebben mensen die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt of als militair in Nederlands Indië zijn geweest, niet over die tijd gesproken. Vaak op latere leeftijd wilden ze dat wel. In Toendertoid zijn verschillende Indiëgangers aan het woord geweest en verder ook Gerard Dekker, als tewerkgestelde in Duitsland, en Jan Keet die ondergedoken was in Limburg. In deze aflevering vertelt Piet Zuijdam wat hij destijds in Nazi- Duitsland heeft meegemaakt. 1 "***-■-—

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 11