Antoon Smeets. 9 WAARLAND. Eerherstel. Onze lezers herinneren zich, dat er in December en in den loop van deze maand 2 berichten zijn geplaatst over een zekere benoe ming van den Zeereerw. Heer Pastoor Vollering. Achteraf is echter gebleken dat deze berichten berusten op een zeer ernstige mystificatie. De redactie is ten deze misleid gewor den door een persoon, wiens doel blijk baar geweest is, Pastoor onaangenaam te zijn. Wij behoeven niet te zeggen, dat we zulks ten zeerste betreuren en gaarne bieden we den Pastoor eerherstel aan. Uit het Noord Hollands Dagblad van 14 januari 1924. Verzuiling In 1853 werden in ons land weer bisschoppen benoemd. Er kwamen vijf bisdommen: Utrecht, Haarlem, Breda, Den Bosch en Roermond. De katholieken waren de voorgaande eeuwen stelselmatig bij de protestanten en liberalen achtergesteld en ze begonnen toen aan een inhaalslag. Deze emancipatie zette zich voort in de twintigste eeuw. De verzuiling ging toen in een hoog tempo. Niet alleen katholieken, maar ook protestanten, socialisten en liberalen hadden ieder een eigen zuil. Dit kwam tot uitdrukking in eigen scholen, kranten, radio-omroepen en verenigingen. Van de wieg tot het graf leefde iedereen in zijn eigen wereld. In de vijftiger jaren van de vorige eeuw kwam daar langzamerhand een einde aan. Door deze vervelende situatie werd de school een duiventil. De leerkrachten bleven er hoogstens vier maanden, want zodra ze de kans hadden op een vaste baan elders, vertrokken ze. Slechts één onderwijzer, Jac van Diemen, liet Vanaf de preekstoel De overgang van openbaar naar katholiek onderwijs in Waarland ging niet van de een op de andere dag. Gedurende enkele jaren ging er een gemeentelijke politieke schoolstrijd aan vooraf. Een heikel punt was o.a. het schoolgebouw, dat niet meer aan de eisen des tijds voldeed. Een grondige verbouwing zou teveel kosten. Het kerkbestuur deed in 1920, ze had officieel nog geen zeggenschap over de school, een verzoek aan de schoolinspectie en de gemeente om een nieuwe school te bouwen. Ze had zelfs een begroting van bijna f 100.000,- laten maken. Het antwoord was duidelijk. Een nieuwe school in Waarland is voor ons onbespreekbaar In Waarland nam men geen genoegen met dit antwoord. Men bleef ageren tegen dit besluit. Dit had enig resultaat. Het bestaande gebouw uit 1864 kon worden opgeknapt. Voor een handjevol niet-katholieke kinderen zou een nieuw gebouw worden gerealiseerd aan de Kerkweg (nu: Kerkstraat 39). Uiteindelijk bleek het slechts om zes kinderen te gaan. Een nieuwe school was dan ook niet realistisch. De oplossing voor hen was: met de schooltaxi van Cor Dekker Andzn. naar en van de openbare school in Heerhugowaard-De Noord. Waar het kerkbestuur en de Waarlanders op hoopten, kwam toch nog vrij onverwachts. In maart 1924 kwam de bevestiging van de gemeente Harenkarspel, dat per 1 juli van dat jaar het kerkbestuur van St. Wulfram de volledige verantwoordelijkheid kreeg over het onderwijs in Waarland. Vol trots werd in die periode zijn Hoofd der School Renaud en de kinderen van Waarland niet in de steek. had geen keus en Renaud werd aangesteld als Hoofd der School in Waarland. Vollering had gehoopt dat het nieuwe hoofd katholiek zou zijn. Dat zou de mogelijke overgang B van een openbare naar een katholieke school gemakkelijker maken. Vollering en Smeets konden goed met elkaar overweg. De relatie tussen de pastoor en Renaud was heel anders. Het nieuwe hoofd was van mening dat de pastoor zich niet had te bemoeien met schoolse zaken. Dit was tegen het zere been van Vollering, die zijn ergernis duidelijk liet blijken in zijn contacten met de parochianen. Uiteindelijk mondde de tweespalt tussen beide kemphanen uit in ingezonden brieven in het Noord Hollandsch Dagblad van december 1923. Vollering was woedend, want in die ingezonden brieven stond dat hij overgeplaatst zou worden. De pastoor voelde zich publiekelijk te schande gemaakt. Hij accepteerde dit niet en eiste van de krant een rectificatie; deze kwam op 14 januari 1924.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 9