WEG VAN DE PASTOOR (II) ff' Piet Kleverlaan 8 In het tweede artikel Weg van de pastoor geven we een indruk van de tomeloze inzet van Vollering voor de bouw van de kerk, van het reilen en zeilen op school en van het verenigingsleven in Waarland. De werkzaamheden zijn per onderwerp - niet chronologisch - op papier gezet. Ook proberen we de persoon te schetsen. Het artikel begint met het stichten van een katholieke lagere school en het wordt afgesloten met de ervaringen van bellemeisje Luus Nieuwboer. Volleringweg-Westkade. Deze foto is genomen in 2011. minder tactvolle handelen rond de financiering van de nieuwe kerk. De meeste parochianen namen Vollering zoals hij was en hadden veel respect en waardering voor hem. Vanaf 1 november 1919 hoefden ze niet meer te kerk naar ’t Veld, Heerhugowaard-De Noord of Tuitjenhorn, maar konden terecht in de boerderijkerk van Cees Blankendaal. Een nieuw hoofd In het begin van de vorige eeuw kwam zowel bij de protestanten als bij de katholieken in ons land de verzuiling in een stroomversnelling. Iedere zuil wilde haar eigen scholen, verenigingen en standsorganisaties. Voor het katholieke deel van ons land kwam daar nog bij, dat ze een forse achterstand ten opzichte van het protestante en liberale deel van de bevolking moesten inlopen. Ook in Waarland was dat zo. Pastoor Vollering en zijn kerkbestuur wilden daar op korte termijn wat aan doen. Dit was tijdelijk. Anderhalfjaar daarna, op 19 juli 1921, werd de eerste steen voor de nieuwe kerk gelegd. Het stichten van een eigen parochie met een kerkgebouw was niet de enige opdracht aan Vollering. Net zo belangrijk voor Waarland was een katholieke school. Ook dit had zijn volle aandacht. Hierbij kreeg hij te maken met het Hoofd der School en met het gemeentebestuur van Harenkarspel. Vanaf 1862 was er in Waarland een openbare lagere school. In het najaar van 1911 werd Anton Smeets aangesteld als Hoofd der School. Een Roomsch Katholiek, in tegenstelling tot zijn voorgangers. Smeets was een gedreven persoon en betrokken bij het wel en wee van de Waarlandse gemeenschap. Hij nam samen met Andries Dekker en Piet Nieuwboer jr. het initiatief tot het stichten van een nieuwe parochie en ook waren zij groot voorstanders van een katholieke school. Anton Smeets werd per 1 juli 1921 benoemd aan de kweekschool van Venlo. Er ontstond een vacature. Het gemeentebestuur van Harenkarspel plaatste een advertentie, geen respons, weer een advertentie, weer geen respons en tenslotte op de derde reageerde één persoon. Dit was Jan Renaud, Nederlands Hervormd. Het gemeentebestuur n het eerste artikel over de bouwpastoor van Waarland heeft u kunnen lezen over zijn benoeming in oktober 1918, zijn verblijf in de pastorie in Heerhugowaard-De Noord en zijn goede verstandhouding met de oude Nieuwboer. Verder werd ingegaan op zijn efficiënte, maar soms •w

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 8