BERICHTEN UIT DE KUIL Jan Houtenbos Trientje Ruiter 3 Het dagelijks leven van Trientje bestond uit licht huishoudelijk werk. De week voor Pinksteren werd de woonkamer van voor naar achter verhuisd. Ze moest ook biechten en een penitentie (boetedoening in de vorm van gebeden) doen. Verder was Trientje betrokken bij ziek en zeer van haar dorpsgenoten. U leest wat ze in deze dagen heeft beleefd. want Anne moest naar Langedijk. Later is Jantje gelijk met haar meegereden naar Guurtje Kamper, kijken of haar jas al klaar was, maar dat was niet zo. Dus die moet morgen nog naar Hoorn toe, anders heb ze met Pinkster geen jas en Moeder misschien geen schoenen. Het gaat er af. 10 juni Vanmorgen was ik gelukkig weer beter en ben ongeveer 8 uur van bed gekomen. Eerst mijn bed afgehaald, daarna gaan broodeten, toen mijn bed opgemaakt. Toen mocht ik Moeder helpen de kamer een goede beurt geven. Eerst de stoelen met water afgeschuierd en daarna de planten verzorgd. Ik zou toen net beginnen de stoelen te gaan wrijven, toen Jantje alweer thuis kwam uit Hoorn, maar met geen jas. Die hadden ze nu naar Amsterdam gezonden. Misschien komt het een zaterdag nog. Het is te hopen. Na de middag heb ik eerst even uitgerust en even aan het schrijven geweest. Toen heb ik de achterkeuken gedaan, daarna ben ik die kousen af gaan werken. Maar ik weet niet of wij morgen naar de kerk toeraken, want misschien moet Jantje nog wel naar Dirkshorn. Maar we zullen zien. Toen kwam Zuster. Eerst heeft ze fijn mijn haar uitgewasschen, daarna mij geholpen. Mijn been deed erg zeer toen zij er aldoor aankwam. En nu is het bijna half 9 en ga vlug naar bed, want ik heb vanmiddag niet naar bed geweest en ben nu dus erg moei. 11 juni Vanmorgen hebben Moeder, Jantje en ik de eerste aardbei opgegeten. Vanmorgen was ik om half 6 wakker en ben even daarna aan het bidden gegaan. Toen eerst de kamer gezwabbert en toen brood gegeten. Toen heb ik eerst de kamer daan gemaakt en daarna een brief geschreven en toen een pakje klaar gemaakt voor iemand, dat verband staat met ons feest. Ik hoop dat alles goed zal lukken en een mooie dag zult hebben. Daarna ben ik buiten gaan zitten kousen stoppen. Jantje was om half 9 8 juni Jantje heeft mij te gast gebracht. Ook Teddy ging toch zeker mee. Later wou hij bijna niet meer met Jantje mee terug, zodat ze hem dragen moest. Ik heb heerlijk te gast geweest hoor en erg veel schik gehad. Maar Vrouwtje vertelde toch ook iets droevigs. Zij hadt gisteren bij Joop Veldman geweest en die was toch zo ziek en hadt erg veel pijn. Dat is ook weer erg. Ik zou hem gauw eens gaan schrijven, arme Joop. Bertus heeft mij gehaald. Ik was in de kast gekropen, maar het wou niet lukken. Dat hij zei: Waar is Trien?, zodat ik lachend de kast maar weer uit kwam. En nu ga ik vlug naar bed, want ik voel mij zomaar niet goed. 9 juni Eerst was ik vannacht al een paar keer wakker geweest, omdat ik zomaar niet goed was en nu vanmorgen werd ik om 10 voor 7 wakker en was wel zo naar, zodat ik in plaats van 3 kwartier een uurtje gebeden heb. Daarna brood gaan eten en toen ben ik langzamerhand de kamer gaan doen. Maar dat behoefde niet zo erg, want Jantje en Moeder waren aan de boet schoon te maken en moest de melk in de kamer op tafel staan. Dus ik moest voortmaken. Daarna ben ik even in mijn agenda gaan schrijven en toen ben ik zondagse kousen gaan stoppen. Na de middag ook dadelijk weer begonnen tot 5 uur aan toe. Toen had ik er vijf paar gedaan, maar ze waren allen gewasschen, dus zo maar erg kapot. Onderhand is het bestuur er nog geweest. Ook Anne, Annie en Truusje zijn er nog geweest,

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 3