35 Een tuindershuis Onze woning was ongeveer 8 m. lang en 5 m. breed. Beneden was de voor kamer van 3.5 bij 4 m. Daarachter een woon-keuken van 4 bij 4 m. en een smalle kookkeuken met aanrecht en een steile trap naar boven. Daar was het smal omdat vanaf de balklaag meteen het schuine dak veel ruimte aan de zij kanten wegnam. Aanvankelijk was er aan de voorkant één kleine slaapkamer en achter een grote bonenzolder met een groot luik in de achterwand, dat altijd het bonenluik genoemd werd. Hoewel ik me niet kan herinneren, dat er ooit bonen op die zolder gedroogd werden. Later zou de bonenzolder de slaapkamer van de jongens worden. In de voorkamer waren twee bedsteden met daartussen een klerenkast. In deze kamer zaten we bijna nooit, die was voor knap, voor de visite. Er stond een hoge tafel met zes stoelen. Twee ervan hadden armleunin gen. De kamer was geschilderd in zacht gele tinten en de kozijnen en balken waren zalmkleurig. Het huisje is vaak verbouwd. In de jaren vijftig zijn de bedsteden uit de kamer gehaald en kwam op die plek een groot raam. De bedsteden werden verbouwd tot hang kasten: één voor mannen- en de ander voor vrouwenkleren. De bevestiging op deze put was zeker niet al te solide, want bij storm ging de plee nogal eens tegen de vlakte. Dit had weer tot gevolg dat bijna ieder van ons met harde wind niet meer op de plee durfde en toevlucht op de pot zocht. Dat kwam de geur in huis niet ten goede en ik haalde dan ook opgelucht adem als de wind weer wat was gaan liggen. Poetsen met zout We hadden geen badkamer en geen douche. Het wassen gebeurde in de keuken of in het schuurtje. Als we ’s morgens beneden kwamen, lag er een washandje en een stuk zeep op het aanrecht. Er hing een handdoek bij en in de gootsteen stond een metalen waskom met koud water. We wasten ons om de beurt, gezicht, hals, oksels en armen. We moesten flink opschieten, want we stonden in een rij op elkaar te wachten. ’s Zaterdags werden we helemaal gewassen. Een grote teil werd gevuld met lauw water en dan om de beurt erin. De jongste kinderen het eerst. De oudste het laatst. De kleinste kinderen werden door mijn moeder gewassen, de grote konden het zelf wel. Toen we wat ouder werden, namen we een emmertje mee naar de schuur. De stank, als de beerput geleegd moest worden, was nog veel erger. Dat legen van de beerput gebeurde altijd in de herfst, liefst bij slecht weer en harde wind, want dan bleef de stank minder hangen. Pa schepte de beer in een kruiwagen en reed deze uit over het land. Na het uitrijden van de beer lagen er nogal wat krantenresten op het land. Het viel me op, dat die heel snel verteerden. In het huisie hing een dik pak papier van 20 bij 15 cm, geknipt van oude kranten, dat als toiletpapier diende. De zitting van de plee bestond uit een houten beun met een rond gat erin met een doorsnee van ongeveer 30 cm. Op het ronde gat paste een houten deksel. Onder het gat paste een geglazuurde taps toelopende pot naar de beerput. Begin jaren vijftig is op de plek van de houten koolboet een stenen schuur gebouwd. Deze nieuwe schuur had dezelfde lengte, maar was aanzienlijk breder. Ook was toen de houten plee vervangen door een stenen. Het huisie Schuin achter het huis stond een lange zwartgeteerde originele houten koolboet, waar pa ’s winters kool bewaarde, altijd Deensche witte. In mijn herinnering was deze schuur ongeveer 10 m. lang en 4 m. breed en had een flauw puntdak belegd met asfaltpapier. Tijdens een storm in de herfst van 1944 is hij in elkaar gewaaid. De kool heeft toen een paar winters bij ome Cor in Zijdewind op de dors gelegen. Van de restanten werd een boetje van 3 bij 4 m. tegen de achterkant van het huis gezet. Later kwam er een grotere schuur van steen. Er was ook een houten plee of huisie. Een apart gebouwtje met puntdak, het was een meter of tien van het huis af en het stond niet boven een sloot, maar op een betonnen beerput. I Eerst een houten plee, I daarna een stenen huisie. I ’Na drie akers was de I emmer vol genoeg.’

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 35