JEUGDBEWEGING: DE PROLOOG fes N. Slagter 33 Waarland heeft altijd een actieve jeugdbeweging gehad. Deze proloog brengt het verloop in vogelvlucht in beeld. In de komende afleveringen van Toendertoid komt de hele geschiedenis van de jeugdbeweging, althans dat is de bedoeling, aan de orde. Leidsters en leiders van de St. Jansknapen. Vl.n.r.Hannes Blaauw, Annie Beemsterboer, Marie Zutt, Nel Bruin, kapelaan Vriesekoop. Kruisvaart Succesvoller verliep in 1939 de oprichting van de Kruisvaart, met de St. Michiels- knapen voor de oudere en de St. Jans knapen voor de jongere jeugd. Van dit jeugdwerk is het nodige bewaard gebleven. Zo is bekend dat kapelaan Th. van der Heijden de grote promotor bij de start was en dat ze hun bijeenkom sten hielden in een zijzaal van café De Posthoorn. Leidsters bij de St. Jans knapen waren o.a. mevr. Marie Kuijs- Na de oorlog Na de oorlog werd de draad weer op gepakt. Onder de naam De Verkenners kwam er een nieuwe jeugdclub. Zij wer den ondergebracht in Het Oude Huis, de stolp aan de Nieuwe Polderweg (nu: nr 5). Jammer dat er van De Verkenners niets in het archief van Waarland van Toen aanwezig is. Wel weten we dat ze zo’n jaar drie bestaan hebben. Toen was het afgelopen. Naar de reden is het nog gissen. Was het te militaristisch en paste dat niet zo vlak na de oorlog? Of was er iets anders aan de hand. In de komende afleveringen komt daar wellicht een antwoord op. In 1948 was er een nieuwe start met Jong Nederland. Eigenlijk was het een populaire versie van De Verkenners, dus minder streng. Het was een club voor jongens, met voor de oudsten Jong Nederland en voor de jongsten De Rakkers. In onze archief is nog veel aanwezig, zoals twee notulenboeken uit die tijd. En er zijn nog genoeg mensen die spullen uit deze tijd hebben en bovenal, veel leuke herinneringen. Voor de meisjes was er het Katholiek Meisjesgilde. De groep voor de jongsten heette De Zwaluwen. Het was een bloeitijd in het jeugdwerk. Met de enthousiaste inzet van kapelaan G. Zaal en de leidsters hadden deze clubs totaal 200 leden. Toppers in die tijd waren de kampdagen en de ouderavonden in de winter. Na deze succesvolle periode was het een tijdje stil. Zutt en mevr. Nel Boekel-Bruin. Het einde voor de jeugdbewegingen kwam in 1941 toen de Duitsers dit verboden. Een nieuwe start Rond 1975 deed de Jeugdraad zijn intrede en kwamen er hobbyclubs. Maar met de oprichting van de Jass ontstond er weer een echte jeugdbeweging. Maar over dat alles in de komende nummers van Toendertoid meer. n de parochie van de H. Wulfram was op 26 mei 1933 een bespreking om meisjesvereniging De Graal op te richten. Vanuit Waarland zouden drie leidsters in Schagen een cursus volgen en in augustus zouden ze zelfs naar Texel gaan, om zich te bekwamen voor het nut tige werk dat ook onze parochie voor de vrouwelijke jeugd zal geschieden. Maar dan stopt het. Navraag bij ouderen in ons dorp leveren geen aanknopingspunten op dat De Graal er daadwerkelijk voor de jeugd in Waarland gekomen is.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 33