ATTENTIE! 24 Nog een kolenboer Klaas van Ophem was niet de enige kolenboer in Waarland. Op de hoek van de Veluweweg- Hogebrugweg stond een lang huis (nu: opslagruimte van G. Borst, Veluweweg 60). Hierin woonden rond 1900 drie gezinnen. Eén daarvan was het gezin Dirk Dekker-Trijntje Ursem. Hij was niet alleen arbeider, maar daarnaast ook kolenboer. Een jaar na de geboorte van hun dertiende kind werd Trijntje Ursem ziek. Ze overleed op 17 september 1916 in het ziekenhuis in Alkmaar. Ze was nog maar 34 jaar oud. De oudste dochter Bregje, toen twaalf jaar oud, kreeg de zorg over haar broertjes en zusjes. Marie Dekker-Dekker (geb. in 1916) weet zich nog te herinneren: Dirk was de oudste broer van mijn vader, Gerrit Dekker. Mijn moeder, Nanda van Diepen, heeft mij verteld dat ze daar regelmatig naar toe ging om te helpen. Er waren dertien kinderen geboren, waarvan er vier jong waren overleden. En voor Bregje was het onmogelijk de huishouding en de opvoeding alleen te doen. Het werd nog triester, want in februari 1921 overleed Dirk Dekker. De kinderen werden thuisgehaald bij familie en de brandstoffenhandel werd verkocht aan Jacob Stoop. Deze woonde aan de huidige Hogebrugweg nr 7. Een motorvrachtschuit Jan Dekker wist dat het een tijdelijk onderkomen was, omdat de woning eigenlijk bestemd was voor onderwijzend personeel. Toch kwam de noodzaak van verhuizen sneller dan verwacht. In april 1924 hoorde hij van pastoor Vollering dat per 1 juli daarop het huurcontract zou worden beëindigd. Juffrouw Jansen met haar moeder en zus zouden de nieuwe bewoners worden. De kaart, die Vollering aan de nieuwe schooljuf uit Bussum schreef, is nog bewaard gebleven. Mej. Wat de woning aangaat, zal het wel gelukken. Schrijft U dan s.v.p. half Juni aan J. Dekker Andrz. te Waarland, den tegenwoordigen huurder, die een eigen huis gaat bouwen. Genoemde J. Dekker heeft een motorvrachtschuit. Daar hij van beroep vrachtschipper is, kunt U in overweging nemen, Uw goed te water laten vervoeren. Achtend t.t. J.J. Volleringpast. De overgenomen motorschuit kreeg de naam naar de oudste zoon van Jan en Naatje: André I. Jan voer hiermee op Alkmaar en haalde daar vracht op voor de winkeltjes en bedrijfjes uit Waarland. Ook nam hij, voor zijn eigen handel, brandstoffen mee die werden opgeslagen in een stenen boet nabij de oude Hooge brug. Op donderdag vervoerde hij vee naar de markt in Schagen. Dit heeft hij maar enkele jaren gedaan. Marie Dekker weet nog: Op een zekere dag brak aan boord brand uit, hij sprong te water en wist zo het vege lijf te redden. De pastoor bleek niet helemaal op de hoogte. Niet Jan Dekker bouwde een nieuw huis, maar Gert Jaspers (nu: Veluweweg 31). Daarna zou de familie Dekker de bestaande woning van Jaspers (nu: Veluweweg 32) betrekken. overgedaan Het gezin van Andries Dekker en Betje Leek telde maar liefst 13 kinderen, waarvan het jongste kind binnen een maand overleed. Jan werd geboren op 29 oktober 1896 aan de Weelweg (nu: nr. 13). Hij trouwde op 19 mei 1921 met Naatje Oudeman uit Heerhugowaard en ze gingen wonen aan de Middenweg, aldaar. Amper twee jaar later deed de gelegenheid zich voor om naar zijn geboortedorp terug te keren. De nering van Klaas van Ophem kwam te koop. Daar had Jan wel oren naar. Er werd een prijs afgesproken voor de overname van o.a. een schuit, een paard, een wagen en de hoeveelheid steenkool, turf en briketten. Voor de financiering hiervan vroeg hij een lening bij de Boerenleenbank in Zijdewind. Zijn vader, voorzitter van deze coöperatieve bank, deed zoals het hoorde. Ook zijn zoon moest een borg hebben. Gelukkig had Jans schoonmoeder geld en wilde zij borg staan zodat hij het bedrijf van Van Ophem kon overnemen. In mei 1923 verhuisde hij met zijn vrouw en hun twee kinderen naar de Veluweweg D50 (nu: nr. 26). Deze woning huurden ze van het kerkbestuur. In aansluiting van bovenstaand be richt ik de Burgerij van Waarland, Slootgaard en Omstreken, dat vanaf 1 Februari door mij is overgenomen de bekende beurtveer annex brandstoffenzaak van de Heer Van OPHEM te Waarland. Mij voor de uitvoering Uwer ge waardeerde bestellingen,verblijf ik Hoogachtend, Uw dw. dien. J. DEKKER Andz. H.H. Waard (Noord) 1 Febr. ’23 N.B. Voorlopig worden ook nog bestellingen opgenomen ten behoeve van OPHEM. Hierdoor deel ik mijn geachte begunstigers mede, dat ik om ge zondheidsredenen mij genoodzaakt zag mijn zaak te beperken en breng ter Uwer kennis dat het Beurtveer annex Brandstoffenhandel, door mij is aan den heer J. DEKKER Andz. te Heerhugowaard. Het zo rijkelijk geschonken ver trouwen waarderende, beveel ik mijn opvolger in ieders gunst aan. NIC. VAN OPHEM Waarland, 1 Febr. 1923.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 24