TRANSPORT DEKKER: BIJNA 90 JAAR Piet Kleverlaan 23 In dit artikel leest u over Dekker Transport Waarland BV. Een Waarlands bedrijf dat in 1923 door Jan Dekker Andz. werd overgenomen van Klaas van Ophem. Het bedrijf begon aan de Veluweweg als brandstoffenhandel en bodedienst met een paard- en-wagen en een schuit. Vandaag de dag rijdt de vierde generatie Dekker met zes vrachtwagens van Texel tot Bordeaux. Jan Dekker en Naatje Overman op latere leeftijd. Zo rijdt Transport Dekker door Nederland en Europa. (nu: Kerkstraat 16a en 18) langs café De Posthoorn tot het kruideniers- winkeltje van Lantman (nu: Weelweg 16) en van bakkerij Beemsterboer tot de huidige Hogebrugweg. Als een lopend vuurtje... Natuurlijk moesten de winkeltjes en bedrijfjes worden bevoorraad. In die tijd gebeurde dat door een bodedienst, ook wel beurtveer genoemd. Eén van de eersten, die vanuit Waarland een bodedienst op Alkmaar begon, was Klaas van Ophem. Hij nam niet alleen bestellingen mee voor zijn vrouw Anna Koning, die een winkeltje in grutterswaren naast De Posthoorn had, maar ook voor de plaatselijke middenstand. Men zou kunnen zeggen: Twee vliegen in één klap. Zelf handelde Van Ophem daarnaast nog in brandstof, zoals briketten en steenkool. In de winter van 1922 begon zijn gezondheid hem parten te spelen. Klaas kon geen zwaar werk meer doen en hij was genoodzaakt de bodedienst en de brandstoffenhandel te verkopen. Dit nieuws ging al snel als een lopend vuurtje door Waarland. Ook Andries Dekker hoorde dit. Zijn zoon Jan woonde in Heerhugowaard en was daar tuinder. Maar die vond het tuindersvak maar niks en hij wilde ook weer graag terug naar Waarland. ond 1920 telden de polders binnen het Rondje Waarland samen ongeveer 180 woonadressen, waarvan driekwart in de Waarlandspolder. Er waren slechts enkele min of meer verharde wegen, zoals de Slootgaardweg, Zandweg en de Waarlandsweg 1e en 2e gedeelte. Echt verhard kon je ze nauwelijks noemen. Het waren smalle grindwegen met veel kuilen en met een peerdepadje van ongeveer een halve meter breed in het midden. Daarnaast waren de Oost- en Westkade enigszins voor voetgangers begaanbaar en liepen er paden naar de huizen, die inverdan (een stuk van de weg af) stonden. Een centrum had Waarland niet. De winkeltjes en be drijfjes lagen verspreid. Van café De Tortelduif &DEKKER WAARLAND^

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 23