12 Zilveren jubileum Op 15 augustus 1927 werd het 25-jarig priesterfeest van Vollering gevierd. Een feestcomité had er alles aan gedaan om er een mooie dag van te maken. De pastoor mocht een paar dagen daarvoor bij zijn familie doorbrengen, waarna hij op de feestdag per trein arriveerde op station Noord-Scharwoude. In optocht werd hij afgehaald. De stoet ging vervolgens door het dorp met als eindbestemming de rijk versierde kerk. Al eerder was voor die gelegenheid geld ingezameld voor een nieuw zijaltaar en een beeld van het H. Hart van Jezus. Het altaar kwam te staan aan de mannenkant. Later zijn op deze plek het rooster van de cv en het elektronisch orgel gekomen. Als dank voor zijn inzet voor de parochie en het verenigingsleven kreeg de jubilaris een fiets. kend volgde Vollering het advies van de bisschop op en richtte de R.K. Propaganda-club Sint Gangulphus op. Van deze club was P. Smit Pz. voorzitter. Elke maand werd er een spreker uitgeno digd, daarna was er gelegenheid tot het stellen van vragen gevolgd door een discussie. In een krantenartikel van het Noord Hollandsch Dagblad van 22 februari 1924 lezen we o.a.: De WelEerw. Heer Klumper, kapelaan te ’s-Gravenhage, hield een lezing over de Heiligheid der R.K. Kerk, waarin hij benadrukte dat alleen de R.K. Kerk het kenteken der Heiligheid bezit. Verder hield Jac van Diemen een causerie over de uitstekend georganiseerde secte der Pool- sche Marievieten. De ingekomen vragen werden door den Z. Eerw. Heer Pastoor en de WelEerw. Heer Klumper op bevre digende wijze beantwoord. Aan het eind van deze bijeenkomst kwam het liefdewerk Oud Papier ter sprake. Een aantal leden stelde zich wederom beschikbaar om het papier bij de parochianen op te halen. Kort na de oprichting van de Propaganda club werd de R.K. Rijwielclub Sint Christophorus in het leven geroepen. Jaarlijks organiseerde deze vereniging de tocht naar de Stille Omgang in Amsterdam. Tijdens de vergaderingen van deze verenigingen was pastoor Vollering als geestelijk adviseur altijd aanwezig en begon en eindigde hij de bijeenkomsten, zoals gebruikelijk, met een gebed. Een eigen LTB en bank Vollering hield zich niet alleen met het geestelijk welzijn van zijn parochianen bezig, maar voelde ook mee met het wel en wee van de tuinders. Terug naar 1898, toen de tuinbouwvereniging Waarland en Omstreken werd opgericht. Door onderlinge saamhorigheid was veel bereikt. De Waarlandse tuinders hadden zich met succes ingezet voor: een veiling bij het station Noord-Scharwoude, de aanleg van de Hoge Brug, de sluis in Waarland en de bouw van het veilingcomplex: de Noordermarktbond in Noord-Scharwoude. In de loop van 1917 ontstond verdeeldheid binnen de vereniging. Het aantal leden uit de regio was gegroeid, waardoor de leden uit Waarland in de minderheid waren en dat ook zo voelden. Moesten de Waarlanders zich aansluiten bij de LTB Zijdewind of waren ze voor een eigen vereniging? Voorlopig bleef het nog bij het oude. Met de komst van Vollering kwam deze kwestie opnieuw aan de orde. Enkele Waarlandse agrariërs hadden gehoord dat hij in Poeldijk, waar hij toen kapelaan was, veel met tuinders had gesproken en daarom nodigden ze hem uit bij een informatieavond. Vollering nam de uitnodiging aan en op die bijeenkomst zette hij glashelder uiteen hoe de tuinders in het Westland samenwerkten. Ook vond hij het beter dat de Waarlandse tuinders zich aansloten bij het katholiek overkoepelend bestuur van de LTB. Zijn betoog heeft er zeker toe bijgedragen dat in februari 1920 in Waarland de L.T.B. Harenkarspel-Oost werd opgericht. Dat de niet-katholieke leden hun heil elders moesten zoeken, was jammer voor hen. Nog een stokpaardje van Vollering was: het realiseren van een bank in Waarland. Dit had meer voeten in de aarde dan het oprichten van de genoemde LTB. In het voorjaar van 1919 kreeg Vollering een fikse aanvaring met kassier Frans Jong van De Weel. Het ging over het bedrag van f 60.000,-, dat de Boerenleenbank

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2012 | | pagina 12