Onder ons zoid... Waarland, 6 september 2011. Met dank aan Jan en Vera Keet. Na veel vragen Hoe verder? Kreeg hij de volgende ochtend het advies de tramrails maar te volgen. Dan kom je vanzelf uit bij het Centraal Station Laatste loodjes Toen hij op een oude damesfiets uit het Meerlebroek vertrok, zonder geld en met een beetje leeftocht, had hij geen flauw idee hoe hij Waarland moest bereiken. Met een legertruck kon hij in Nijmegen komen, te voet over de vernielde Waalbrug en vervolgens naar Arnhem. Met een Nederlandse legerwagen wist hij tot Weesp te komen. Bij een boerenfamilie kreeg hij wat te eten en kon daar ook de nacht doorbrengen. De Westfriese spreukenkalender van Peter Ruitenberg is wijd en zijd bekend. (Oud-) Westfriezen genieten dagelijks van de spreuke en uitdrukkings uit grootmoederstijd. Ons bestuurlid Joop Zutt heeft aan de kalender van 2011 meegewerkt. Precies honderd spreuken heeft hij verzameld, waarvan er vijftien zijn afgedrukt in de maand oktober. Ook stuurde hij onderstaand verhaaltje in, dat op de achterkant van het eerste oktoberblaadje stond. Gert Jonker had zijn fruitteeltbedrijf aan de Stationslaan, dicht bij het oude station Noord-Scharwoude. De laatste jaren teelde hij ook kersen. Om de vogels op afstand te houden had hij een knalapparaat gekocht, dat om de vijf minuten een daverende knal produceerde. De buren namen hem dat niet in dank af en deden hun beklag bij de gemeente, met resultaat dat het apparaat slechts één keer per kwartier mocht knallen. Het nuchtere Westfriese commentaar van Gert Jonker was: Dat is net ofje jeuk an je kont heb en onder de zitting skrape. van Amsterdam. Vandaar sjokte hij ’s nachts naar Zaandam en vervolgens naar Uitgeest. Gelukkig kon hij vandaar tot Alkmaar een lift in een jeep krijgen. Voor de verandering moest het laatste stuk weer worden gelopen. Tot zijn verrassing, hij liep bij de Zeswielen in Alkmaar, hoorde hij plotseling een bekende stem. Adam Bruin, van Kassie Bruin, fietste hem achterop en had hem direct herkend. Afgesproken werd dat hij de familie in Waarland zou waarschuwen dat hij er an kwam. Op het veilingterrein in Noord-Scharwoude kwam zijn vader hem tegemoet en kon hij zijn zoon in zijn armen sluiten. Ook met zijn moeder en zus was het een emotioneel weerzien. Aan twee lange jaren vol onzekerheid en angst over hun zoon en broer kwam een einde. Het einde van een onderduik. Een verhaal dat de moeite is verteld te worden en een verhaal waard om opge schreven te worden. Gebruik is gemaakt van artikelen van J. Ros uit Jaarboek 17 en 18 van Heemkundevereniging Maas- en Swalmdal en uit delen van Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog door Dr. L. de Jong. 35 Jo Keet en Anne de Wit, de ouders van Jan. Deze foto is gemaakt omstreeks 1955.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 35