Veldkeuken en paarden Het Meerlebroek was vanaf dat moment door de bewoners verlaten echter met uitzondering van de Sint LambertushoeveDe boerderij was door de Duitsers gevorderd en ingericht als veldkeuken. Zes soldaten en een officier werden ingekwartierd. In de boerderij werden maaltijden klaargemaakt voor alle Duitse frontsoldaten, die gelegerd waren aan de Maas. Grote hoeveelheden levensmiddelen, spek, worst, suiker en meel werden in de dars opgeslagen. De familie Veldman en hun onderduiker mochten tot hun eigen verbazing in de boerderij blijven. Het was wel een onwezenlijke situatie nu al het vee verdwenen was. Werk had Jan Keet nauwelijks meer te doen, terwijl normaal in die tijd het land moest worden bewerkt en de wintertarwe gezaaid. Amerikaanse legers. Deze operatie, Market Garden genaamd, mislukte. Het was, zoals achteraf bleek, een brug te ver. De Engelse en Poolse luchtlandingstroepen moesten zich bij Arnhem overgeven. Slechts een klein deel wist over de rivieren te ontsnappen. De Duitse troepen konden zich handhaven op circa vijf kilometer ten westen van de Maas, het Meerlebroek bleef volledig in hun handen. Vrijwel dag en nacht hoorde men daar het gebulder van kanonnen en bombardementen door geallieerde vliegtuigen. Hoe ze het hebben aangedurfd, weet Jan nog niet, maar samen met Giel van Deursen besloot hij paarden op te halen Het vege lijf redden Om de pontveren over de Maas werd verwoed gevochten. Steden als Roermond en Venlo werden zwaar gebombardeerd. Piet, een zoon van Gert Veldman, kwam op 22 januari ’45 in Venlo tijdens die beschietingen om het leven, evenals vier kinderen van meester Smeets, oud-hoofdonderwijzer in Waarland. Eind november, begin december wisten Amerikaanse troepen de Duitse eenheden van de westoever van de Maas te verdrijven. Vanaf dat moment werden de aanvallen op bruggen en steden verhevigd. Op alles wat bewoog werd geschoten. Jan Keet moest zelf ook een keer het vege lijf redden met een snoekduik in de naast het weg gelegen beekje. Dat gebeurde toen hij op een krakkemikkige damesfiets wat veevoer wilde ophalen. Hoog in de lucht zag hij een klein vliegtuigje rondcirkelen. Hoorde je zo’n vliegtuig, met het geluid van een rondzoemende langpote mig, dan werd je positie doorgegeven en een paar tellen later floten de kogels om je oren. Het waren gevaarlijke momenten waar hij met een portie geluk zonder kleerscheuren doorheen kwam. Heel anders waren de incidenten op het erf van de familie Veldman. Een officier dacht een variatie op het dagelijks menu te regelen door op de paar kippen die nog over waren te gaan schieten. Ik gaf een schreeuw van ophouwen of iets in die geest en waarachtig, hij lachte wat schaapachtig maar staakte zijn schietpartij wel. Een andere keer stopte de bemanning van een soort amfibievoertuig en na wat gesmoes met de mannen van de veldkeuken, doken ze de voorraadkelder van moeder vanuit een pal over de Duitse grens gelegen depot. ’s Nachts togen ze op pad en haalden brutaalweg drie paarden weg. Als ze gesnapt zouden worden dan zouden de paarden zogenaamd bestemd zijn voor vervoer van maaltijden uit de veldkeuken. Het is een barre tocht geweest. Struikelend op onbekende paden en door twee tankgrachten wisten ze de Lambertushoeve te bereiken. Achteraf bleek dat ze ook nog door een mijnenveld waren getrokken. Er moet een goeie engelbewaarder op hun schouder hebben gezeten. Met de geconfisqueerde paarden bewerkte Jan zo goed mogelijk het land en zaaide de wintertarwe. 32 Groeten uit Reuver. De kaart is geschreven in 1942, vóór het dorp door oorlogsgeweld werd getroffen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 32