je MET? i Verschillende van die Russische meisjes zijn met Reuvense jongens getrouwd. Na de oorlog was er in Reuver nog lang een ontspanningsvereniging van die Russische meisjes, Trojka genaamd. Het merendeel van deze vrouwen is goed geïntegreerd en voelde zich gelukkig in de Limburgse gemeenschap. Brandbommen Van enig oorlogsgeweld was tot dan toe geen sprake. Wel hoorde Jan elke nacht de zware Engelse bommenwerpers overkomen op weg naar het Ruhrgebied, het hart van de Duitse oorlogsindustrie. Maar in de nacht van 18 mei 1944 kwam de oorlog plotseling heel dichtbij. Een Engelse Wellington bommenwerker was beschoten door een Duitse nachtjager. De machine wist zwaar gehavend naar Engeland terug te komen, maar liet zijn bommenlast zo snel mogelijk vallen. Het Meerlebroek was het onbedoelde slachtoffer van dit bombardement. Honderden brandbommen kwamen naar beneden. De Sint Laurentiushoeve werd getroffen en brandde grotendeels af. Gelukkig waren er geen persoonlijke slachtoffers. De volgende morgen kon men het resultaat van dit bombardement nog beter zien. Toen Jan om vier uur naar buiten kwam, kon hij precies de route van het vliegtuig herkennen aan de hand van de talloze bommen die over het land waren verspreid. Enkele van de fosforbommen brandden nog. Jan doofde ze door met de panschop een paar scheppen grond op de projectielen te gooien. Vervolgens werd besloten In de zomer van 1944, kort na de landingen in Normandië, arriveerden honderden vrouwen afkomstig uit Wit- Rusland en Oekraïne. Ze kregen tot taak om tussen de Maas en de Rijn op verschillende plaatsen tankgrachten te graven om op die manier de opmars van tanks te vertragen, zo niet onmogelijk te maken. Al deze mensen moesten bij de plaatselijke bevolking worden ondergebracht. De familie Veldman moest zo aan twintig Russische vrouwen onderdak bieden. De stal werd daarvoor gebruikt. Deze invasie van zoveel vrouwen gaf de nodige reuring in het anders zo verlaten oord. Invasie en Dolle Dinsdag Aan deze relatieve rust kwam na 6 juni 1944 een abrupt einde. Op die dag, D-day, landden Amerikaanse en Engelse troepen op de stranden van Normandië in Frankrijk. Na zware gevechten en ten koste van 2.500 doden wisten ze uit te breken en trokken in hoog tempo richting Parijs. De hoofdstad van Frankrijk werd op 25 augustus 1944 bevrijd. Al een week later volgde Brussel met als gevolg dat de bevolking in de bezette gebieden dacht dat de bevrijding niet lang meer op zich zou laten wachten. Ja, het leek alsof de weg naar Duitsland helemaal open lag en de oorlog met een paar weken zou zijn afgelopen. Het optimisme mondde uit in de zogenaamde Dolle Dinsdag. Dat het met de werkelijkheid weinig had te maken zou nog blijken. De Duitsers probeerden het tij in West- Europa nog te keren, zo ook in Limburg. De grote rivieren Maas en Rijn zouden de moeilijk te nemen hindernissen vormen om Duitsland binnen te kunnen dringen. Reuver, Beersel en het Meerlebroek kregen daardoor volop met het oorlogsgeweld te maken. die dingen zo goed en zo kwaad het ging van het land te halen. Ze laadden de projectielen in een kruiwagen en stapelden ze op langs de zandweg waar de Duitsers ze wel zouden komen ophalen. Of er nog gevaar aan was verbonden? Nee, wist ik veel. Of er mogelijk blindgangers (niet ontplofte bommen) tussen zaten? Daar heb ik ook nooit bij stil gestaan. Verder is er dat eerste oorlogsjaar op mijn onderduikadres niet zoveel gebeurd. 30 Steeds meer mannen werden opgeroepen om in Duitsland te gaan werken. Verzetsorganisaties probeerden metpa mfletten daar iets tegen te doen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 30