ONDERDUIK: HET VERHAAL VAN JAN KEET Joop Zutt De laatste verzetshelden zijn hoogbejaard, de laatste van de driehonderdvijftigduizend onderduikers bejaard en de overlevenden van de concentratiekampen kunnen hun verhalen met steeds minder lotgenoten delen. Langzaam maar zeker zal de Tweede Wereldoorlog verdwijnen achter de horizon van ons geheugen tot hij dode geschiedenis is geworden (Uit: De Volkskrant 30-04-2011). Ongetwijfeld is deze constatering juist, maar niet zolang de verhalen worden verteld en opgeschreven. Neem nu het verhaal van Jan Keet. tijd was Jacob mee gaan werken in het bedrijf van zijn vader. De dagelijkse praktijk leerde hem het vak en de theo rie werd in de vrije tijd ingestudeerd. Deze opleiding verliep zonder proble men. Begin 1937, 22 jaar oud, legde hij met succes het examen voor aanne mer af. Op de dag waarop het resultaat bekend werd gemaakt, moest hij wor den opgenomen in het Sint Elisabeth ziekenhuis in Alkmaar met een acute binnenoorontsteking. Een operatie mocht niet baten. De toenmalige medi sche kennis bood geen uitkomst meer en Jacob overleed op 4 april 1937. De wereld van het gezin Keet stortte in. Overschakelen Jan Keet, inmiddels 13 jaar oud, had er altijd van gedroomd bakker te gaan worden. Deze droom kwam met het overlijden van zijn broer tot een hard handig einde. Jan zou nu de opvolger in het bedrijf gaan worden. Hij scha kelde vrij gemakkelijk over naar deze nieuwe toekomst. Al in de zevende en achtste klas ging hij twee keer in de week ’s avonds op de fiets naar Schagen voor de vierjarige opleiding tot bouwkundig tekenaar. De cursus werd gegeven door de Gemeente-op- zichter van de gemeente Schagen. Op zestienjarige leeftijd behaalde hij het diploma. Na de lagere schooltijd dien de zich de leerschool aan in het bedrijf van vader Keet. Twee vaste krachten, Arie en Jan Mul, hadden jammer ge noeg ontslag gekregen, omdat er veel te weinig werk voorhanden was. Op drachten voor nieuwbouw kwamen in die crisisjaren slechts sporadisch voor en als er al werd gebouwd, was de on derlinge concurrentie hevig. Vader en zoon Keet hielden zich voornamelijk bezig met onderhoudswerk en kleine verbouwingen. Jan had daarbij het voordeel dat hij in de dagelijkse prak tijk het vak goed onder de knie kreeg. an Keet stond bepaald niet te dringen om zijn oorlogsherinnerin gen aan het papier toe te vertrouwen. Het is immers al zo lang geleden en wie zal het nog interes seren? Vooral die interesse zou wel eens groter kunnen zijn dan hij ver wacht. De Tweede Wereldoorlog, een dramatisch keer punt in onze geschiedenis, staat nog steeds volop in de belangstelling. Ook jonge mensen willen graag weten hoe men deze donkere jaren heeft ervaren. Jan Keet, geboren op 19 december 1924 als jongste uit het gezin van aan nemer Jo Keet en zijn vrouw Anne de Wit. Het gezin telde naast Jan nog twee kinderen. Jacob, geboren op 25 februari 1915 en Trien op 7 augustus 1918. Zoals alle Waarlandse kinderen bezocht Jan de lagere school. Hij was een vlotte leerling en genoot ongetwij feld van een onbezorgde jeugd. Daarin kwam totaal onverwachts verandering toen zijn negen jaar oudere broer Jacob kwam te overlijden. Zoals in die tijd gebruikelijk was Jacob als oudste zoon de gedoodverfde opvolger in het aan nemersbedrijf. Na zijn lagere school- Jan Keet. 25

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 25