OORLOGSHERINNERINGEN VAN GERARD DEKKER F Piet Kleverlaan Gerard Dekker emigreerde ruim zestig jaar geleden vanuit Waarland naar Australië. In 2007 kwam hij met zijn vrouw voor de eerste keer over. Vier jaar later, in april 2011, was hij hier met zijn dochter Nancy. Ze logeerden bij zijn zuster Marie aan de Kerkstraat 33. Evenals tijdens zijn eerste bezoek keek hij zijn ogen uit. Wat is Waarland in zestig jaar toch veranderd. Ik herken zo goed als niets meer. Alleen de kerk is nog hetzelfde. Het zijn voor hem herinneringen aan zijn jeugd. Goede, maar toch ook ingrijpende. Want vaak denkt hij nog terug aan de gebeurtenissen tijdens de oorlogsjaren in Waarland en zijn verblijf in Duitsland. Een eigen tuinderij behoorde voor hem toen niet tot de mogelijkheden en knecht blijven wilde hij niet. Dan maar emigreren. Hij nam dit besluit en vertrok in 1951 naar de andere kant van de wereld, naar Australië. De eerste oorlogsjaren Gerard zag het levenslicht op 25 juli 1924 aan de Kerkweg D34 in Waarland (nu: Kerkstraat 45). Hij was de vierde in de rij van zeven kinderen van Gerrit Dekker en Nanda van Diepen. Er waren zes jongens: Jan, Weijert, Gerard, Wim, Joop en Niek en één meisje Marie. Tijdens zijn verblijf bij zijn zuster Marie in Waarland kwamen de verhalen los. Mijn vader was tuinder met 4L bunder bij huis en nog één bunder in de Anna Paulownapolder. Vaak had hij kool samen met Freek Stoop. Iedereen in het gezin moest bijspringen. Er was wel voldoende te eten, maar geld om luxe artikelen te kopen was er nauwelijks. Jan, Weijert en ik werkten in het begin van de oorlog buitenshuis. Het was altijd los werk. Vaak bij een tuinder in Waarland, zoals bij Jan en Jacob Stoop. Veel vertier was er toen niet. We troffen elkaar ’s avonds regelmatig op het pleintje, hoek Kerkweg-Veluweweg. Allemaal jongens van 16 tot 18 jaar. Daar hingen we wat rond, of broedden wat kattenkwaad uit. Ik herinner me nog, dat één van de jongens vertelde dat hij een steen door het raam van de boerderij van Non Kossen had gegooid. Hij had dit gedaan omdat Kossen N.S.B.-er was. Een actie, die ik niet goed keurde. Want het zou tot vervelende consequenties kunnen leiden. Kossen heeft zijn beklag gedaan bij de burgemeester en wilde een schadevergoeding. Uiteindelijk kreeg hij die. Later hoorde ik dat Kossen op de hoogte was van Joodse onderduikers in de Speketer en dat hij deze mensen niet had aangegeven. STAKING in witte letters Eind april 1943 werd door de Duitse bezetter aangekondigd dat alle voormalige soldaten naar Duitsland moesten. Dit veroorzaakte een protest in ons land. Er werd opgeroepen om het werk neer te leggen. Heel Nederland oen Gerard Dekker achttien jaar was, werd hij tewerkgesteld in Duitsland. Na een verblijf van twee jaar in Hamelen kwam hij terug in zijn geboortedorp. Wat hij in Duitsland had meegemaakt, daar leek hij wel met niemand over te kunnen praten. Flink zijn en doorgaan met het dagelijks leven. Zo ging dat in die tijd. Gerard Dekker en dochter Nancy op bezoek in Waarland. Voorjaar 2011. 18

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 18