EEN BUURTJE APART (II) 1 Gerard Tesselaar In het eerste artikel Een buurtje apart heeft u kunnen lezen over mijn vroegste herinneringen aan Waarland en aan de oorlogsjaren. In deze Toendertoid schrijf ik over mijn eerste ervaring met het onderwijs: de kleuterschool en de eerste drie jaar lagere school. Daarbij waren we opge groeid met nogal wat waar schuwingen om bang van te worden: niet dichtbij de sloot komen, anders pakt de bullebak je. Sinterklaas en zwarte Piet konden heel boos worden en je in de zak meenemen naar Spanje. Onweer was gevaarlijk en boeven konden je zomaar grijpen. Dus veilig op het erf en op het weggetje blijven, dat was het devies. En toen moesten we voor het eerst helemaal alleen naar de kleuterschool. Met knikkende knieën gingen we van huis. Hand in hand liepen Corrie en ik de Nieuwboerweg in. Maar toen we een meter of twintig hadden gelopen, zagen we in de verte een fiets aankomen met een karretje er achter. Dat hadden we nog nooit gezien. We keken elkaar aan en zullen allebei hetzelfde gedacht hebben: dat is een boef en die neemt ons mee in dat karretje. We holden terug naar huis. Natuurlijk was mijn moeder niet blij, dat we weer terugkwamen. Even later was de fietser met het karretje bij de hoek aangekomen. Het was timmerman Jo Keet, die met een ladinkje planken de Sloeierd inging. We werden dus opnieuw op pad gestuurd. Dit keer kwamen we wel goed aan bij de kleuterschool. Die kleuterschool was voor mij de eerste dagen heel enerverend. Ik was helemaal niet gewend om tussen zo’n grote groep kinderen te zijn. In het buurtje waar we woonden, was maar één jongen die ongeveer mijn leeftijd had: Niek Bleeker. Hij was anderhalf jaar ouder dan ik, maar ondanks dat verschil in leeftijd heb ik heel veel en met plezier met hem gespeeld. De kleuterschool wende toch wel vrij snel. Het schoollokaaltje was ondergebracht in het café De Tortelduif van Jan Bos, dat stond op de hoek van chool en onderwijs hebben in mijn leven een grote rol gespeeld. Als kind heb ik me nooit gerealiseerd, dat ik na de lagere school en de HBS een groot deel van mijn leven binnen de muren van een klaslokaal zou werken. Eigenlijk tegenstrijdig met elkaar, want ik ben een buitenmens met veel belangstelling voor alles wat groeit en bloeit. De hele dag moeten binnen zitten zou me beangstigd hebben en als het weer het enigszins toeliet speelde ik buiten. t’*' i Hand in hand Op 14 april 1944 zou ik 6 jaar worden en in september naar de eerste klas gaan. In dat voorjaar kregen mijn ouders bericht dat voor hun twee oudste kinderen: Gerard en Corrie een plekje vrij was op de kleuterschool in Waarland. Nou, dat was me wat. We zagen er verschrikkelijk tegenop, want we waren voor die tijd nog nooit alleen verder geweest dan het spoorhuis van buurman Rohof aan de ene kant en de hoek Nieuwboerweg- Slootgaardweg aan de andere kant. I Gerard Tesselaar. 12 Het spoorhuis van de buren Rohof met op de voorgrond vader Tesselaar. De foto is gemaakt omstreeks 1952. L

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 12